ANTEP FISTIĞI

ANTEP FISTIĞI

Antep Fıstığı  lezzetiyle dünyaya nam salmış kuruyemiş çeşitlerindendir. Gerek çerez olarak gerekse yemeklerde ve özellikle tatlılarda sıkça kullanılmaktadır. Bu lezzetli yiyecek hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz? Cevabınız evetse okumaya devam edin lütfen.

Antep Fıstığı Hangi Ağaçta ve Nerede Yetişir?

Antep fıstığı sakız ağacıgiller ailesinden olan ve yenilebilen bir kabuklu meyvedir. Bazı lokasyonlarda Şam fıstığı olarak da adlandırılmaktadır. Orta doğu ve Orta Asya kökenlidir. Dünya üzerinde modern üretimi yapılan bölgeler; İran, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’dir.

Antep Fıstığı mı, Şam Fıstığı mı?

Antep fıstığı mı Şam fıstığı mı sorusu oldukça çok merak edilen ve kimilerine göre farklı şeyler olduğu düşünülen fıstık türleri gibi gelse de ikisi de aynıdır. Türkiye’de Antep fıstığı denilmesinin nedeni ülkemizde ilk fıstık fabrikasının Gaziantep’te kurulmasından kaynaklanıyor. Üretimin çoğu bu bölgede olup dağıtıldığı için Antep fıstık şeklinde adlandırılmıştır. Orta Doğu’da ise Şam fıstığı olarak bilinmektedir. Latince ismi “pistacia” olarak geçmektedir.

Antep Fıstığının Faydaları

Antep fıstığı faydaları hakkında internet ortamında birçok yazıya denk gelebilirsiniz. Birçok uzman da besinlerin faydalarını ele alan makaleler yazıp görüşlerini bildirmişlerdir. Hatta bu yönde bilimsel bulgular da elde edilmiş olabilir. Fakat Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında besinlerle ilgili kesinleşmiş ifadelerle faydalıdır şeklinde yorum yapmak yanlıştır.

Antep Fıstığı Çeşitleri

Antep fıstığı çeşitleri içerisindeki yağ oranına, boyutuna ve yetiştiği bölge özelliklerine göre sınıflandırılır.

Tekin Antep Fıstığı

Türkiye’de Tekin Antep Fıstığı olarak adlandırılan bu tür oldukça kalitelidir. Yaz mevsimini oldukça sıcak ve uzun yaşayan gölgelerde yetişir. Tekin Antep Fıstığı bir tıkla online kuruyemiş mağazamızdan sipariş verilebilmektedir.

Barak Yıldızı Antep Fıstığı

Antep fıstığı çeşitleri arasında en erken olgunlaşan fıstık çeşididir. Diğer Antep fıstığı fiyatları ile benzer bandlarda satışı sağlanmaktadır.

Halebi Antep Fıstığı

Halebi Antep Fıstığı, Eylül ayında olgunlaşmaktadır. Kalitesi yüksek fakat yetiştirme zorluğu üst düzey olduğu için verimliliği düşüktür.

Ohadi Antep Fıstığı

Ohadi Antep fıstık, diğer Antep fıstık çeşitlerine göre en geç olgunlaşan fıstık çeşididir. Siirt fıstığına göre daha kaliteli ancak ağaç gelişimi düşük olduğu için diğer Antep fıstık çeşitlerinden daha pahalıdır. Antep fıstığı fiyatları araştırmasında en pahalı fıstık türlerinden biridir.

Siirt Fıstığı

Antep fıstığı çeşitleri arasında en yüksek kalitede olarak kabul gören Siirt fıstığı kuru ya da ıslak olarak yetiştirilmektedir. Verimliliği ve kalitesi çok yüksektir. Siirt fıstığı fiyatları hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için iletişime geçebilirsiniz.

Antep Fıstığı Fiyatları

Kuruyemiş olarak tüketildiği gibi tatlılarda oldukça sık kullanılan Antep fıstık çeşitlerine ve kalitesine göre fiyatlarında değişkenlik göstermektedir. Antep fıstığı fiyatları için www.antikkuruyemis.com online kuruyemiş mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM