Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarını bu süreçte çeşitli konularda merak sarar. Bunlardan biri ise bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur? Sorusunun cevabıdır. Hamilelik bir kadın için en heyecanlı süreç iken bu süreç içerisinde ise, birbirinden farklı heyecanlar yaşanır. Bebeğin kalp atışının duyulması, ilk hareketin veya tekmenin hissedilmesi ve daha birçok heyecan verici olan, gebeliğin en tatlı anlarından sadece bazılarıdır.

Bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur ve kaç olmalı?

Bu sorunun cevabı, sağlıklı bir gebelik gelişimi içinde merak edilmektedir. Anne karnındaki bebeğin kalp atışı, bebek yaklaşık 3 santime ulaştığında duyulmaktadır. Bu süreç ise 3 ile 4 hafta arasına denk gelmektedir.

Bazı durumlarda kalbinin atması geç duyulabilir olsa da genel ortalama bu şekildedir. Bebeğinin kalp atışının tespit edilmesi ise, transvajinal ultrason denilen elektronik bir cihaz ile tespit edilmektedir.

Kalp atışının görüntülenmesi ise ancak ultrason ile olup, kalbin attığını görmek için 7. Ve sonraki haftalarda ultrason görüntülerini izlemek gerekir. Fetal doppler cihazlarıyla ise, 12. Haftadan sonra kalp atışlarını duyabilirsiniz.

Anne karnındaki bir bebeğin ortalama kalp atış hızı, yaklaşık 160 ile 180 arasında olmaktadır. Ancak bu aralıktan daha düşük bir aralıkta görülmesi de söz konusu olup, özellikle hamilelik haftasının ilerlemesiyle birlikte kalp atış hızında düşüş yaşanabilmektedir. Bu verilere baktığımızda, dünyaya gelmiş bir bebekten veya yetişkinlerden çok daha fazla kalp atışının olduğunu görmekteyiz. Yetişkinlerin kalp atışlarına nazaran iki kat daha hızlı kalbinin atması, sizi endişelendirmemelidir.

Kalp Atışının Duyulmaması Neyi İfade Eder?

Kimi ebeveynler evde doppler gibi cihazlar kullanmak isteyebilirler. Ancak bu cihaz gebeliğin ilerleyen haftalarında kalp atışının tespiti için daha uygundur. Bu yüzden erken gebelik haftaları için kalp atışının duyulmaması normal olup, bu yüzden herhangi bir paniğe kapılmamak gerekir.

Önemli olan rutin kontrollerin ihmal edilmemesi ve bu kontroller dışında gebelikle alakalı olduğunu düşündüğünüz anormal durumlarda, mutlaka yeniden doktor kontrolüne gitmektir.

Anne Bebeğin Kalp Atışını Hissedebilir mi?

Bebeğinizin kalbinin attığının hissedilmesi pek mümkün değildir. Bu konuda bazı kulaktan dolma bilgiler bulunsa da aslında bu gerçeği yansıtan bilgiler değildir. Kalbinin sesini duyabilmek için, bunun için geliştirilmiş özel cihazlar kullanılması şarttır. Bu cihazlar hassas ses dalgalarının daha rahat duyulmasını sağlamaktadır.

Bu yüzden uzman doktorlar benzer cihazları anne karnında gezdirerek, kalp atışının duyabileceği noktayı bulup o heyecanlı atışları bulabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kalp

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM