Bebeğinizi Emzirirken Bu 6 Öneriyi Dikkate Alın

Bebeğinizi Emzirirken Bu 6 Öneriyi Dikkate Alın

Bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin faydaları tartışılmaz derecede büyük ve bunu hepimiz biliyoruz. Ancak doğru emzirme koşullarını sağlamak, hem bebeğe hem de emziren anneye daha çok fayda sağlıyor.

Aslında bebeğin emzirilmesi sadece bebeği beslemek olarak düşünülmemeli ve anne ile bebek arasında duygusal yakınlığın daha iyi seviyeye gelmesi olarak da düşünülmelidir. Bebeğinizi emzirirken onu kucaklamak, gözlerine bakmak ve daha fazlası, birbirinizle iyi bir bağ kurmak için harika bir fırsat yaratır.

Emzirme esnasında onunla sözlü olarak iletişim kurmaya çalışmanın verdiği hazzı yaşamak, yine her anne için muhteşem bir şeydir. Anne sütüyle emzirme yöntemi ile beslenen bebeklerin hayatlarında daha zekâlı ve sağlıklı oldukları uzun yıllardır biliniyor. Üstelik anne bebek ilişkilerinin daha kuvvetli olması, bu sayede daha mümkün olabilir.

Bebeği emzirmek bu kadar önemliyken, emzirme esnasında dikkat etmenizi tavsiye ettiğimiz 6 öneri, bu önemi daha da artırıyor. İşte o altın öneriler…

Bebeği Doğru Destekleyin

Emzirme pozisyonunuz ne olursa olsu, bebeğinizin dik durmasını sağlayacak bir şekilde destekleyin. Bunun için kendi hazırlayacağınız emzirme yastıkları veya çeşitli ürünler kullanabilirsiniz. Tercihen evinizde bulunan bir yastık veya kanepeyi de kullanabilirsiniz. Bebeğinizi dik tutarak daha sağlıklı emmesini sağlayarak boyun ve sırt sağlığını da koruyabilirsiniz.

Doğru Pozisyonu Seçmek

Bebeğinizi emzirirken sorunsuz şekilde beslenmesini istiyorsanız, doğru emzirme pozisyonunu seçmeniz gerekir. Pozisyonu seçerken bebeğinizin konforu, yaşı ve hatta kilosu gibi etkenlere dikkat edilmeli, en rahat edeceği pozisyon tercih edilmelidir.

Memeye Yerleştirilmesi

Diğer yandan bebeğin memeye yerleştirilmesini tam olarak sağlamak, daha fazla anne sütü almasını sağlar. Anne sütünün yetersiz olmasının sebeplerinden biri, bebeği az emzirmektir. Bu yüzden memeye yerleşmesiyle emzirme süresi daha da artabilir ve bu da sütünüzün çoğalmasını sağlayabilir.

Emzirirken Onu Dinleyin ve İzleyin

Sorunsuz bir emzirme için onu dinlediğiniz gibi izlemeyi de ihmal etmeyin. Bu aynı zamanda onunla güçlü bir bağ kurmanızı sağlayacak önemli bir adımdır.

Mandallayın

Bebeğinizin ağzını memenin koyu kısmının önemli kısmını alacak şekilde açık olmasını sağlayın. Memenizi bir elinizle kavrayıp bebeğinize verin. Başarısız olursanız tekrar deneyerek, en iyi emzirme şekillerinden biri olan mandallamayı yapmaya çalışın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM