Bebeklerde Ateş Nedenleri, Belirtileri ve Nedenleri

Bebeklerde Ateş Nedenleri, Belirtileri ve Nedenleri

Bebeklerde ateş problemi geçici olabileceği gibi, farklı hastalıkların belirtisi olarak da görülebilir. Bu durumda neler yapılabileceğine dair bilgileri, yazının devamında bulabilirsiniz.

Bebeklerde Ateş Neden Olur?

Ebeveynlerin korkulu rüyalarından olan bebeklerdeki ateşin birçok farklı sebebi olabilir. Ateş her zaman korku uyandırması gereken bir belirti değildir ve birçok çocuk ve bebekte sıklıkla tekrarlanabilmektedir.

Bebeklerde olan ateşin en sık karşılaşılan nedeni enfeksiyondur. Enfeksiyon menenjit gibi büyük bir hastalığa sebep olabileceği gibi daha küçük ve tehlikesiz bir bölgede de yerleşmiş olabilir. Enfeksiyonun derecesi ateşin artışına etki edebilir.

Bebeklerde diş çıkarma ile birlikte ateşte artış olabilir. Bu süreçte hafif ateş, diş çıkarma sürecinin bir rutini olabilir.

Bebeklikte kabakulak aşısı, çocuk felci aşısı gibi birçok aşı vurulmaktadır. Aşının mantığı vücuda zayıflatılmış bakteri verilmesidir. Bebeğin vücuduna giren bu bakteriler ateşin yükselmesine sebep olur. Genellikle aşı vurulduktan kısa bir süre sonra geçer ve çok büyük bir tehlike teşkil etmez.

Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı?

Toplumda yerleşmiş olan sağlıklı insanın ateşi 36,5 derece olmalıdır algısı ebeveynlerde gereksiz telaşlanmalara sebep olabiliyor. 38 dereceye kadar olan ateş normal kabul edilir.

Ateş 3 aylıktan küçük bebeklerde çok daha fazla risklidir ve tedavi edilmeyen ateş gelişim bozukluklarına sebep olabilir. Bebeğiniz üç aylıktan büyükse daha düşük risk grubundadır fakat ateşin sürmesi durumunda doktora başvurmak gerekir.

Ateşli Havale Nedir? Bebeğin Havale Geçirdiği Nasıl Anlaşılır?

bebeklerde ateş sorunu

Bebeklerde yüksek ateş denildiğinde akla gelen havale, vücut kasılmalarıyla anlaşılabilir. Halk arasında nöbet diye de bilinen bu rahatsızlık bebeğin uykuya dalmasıyla devam edebilir.

Havale için ateşin 40 derecenin üstüne çıkmasına gerek yoktur. Daha düşük vücut sıcaklarında havale meydana gelebileceği gibi daha yüksek vücut sıcaklarında oluşmayabilir.

Havale Geçiren Bebeğe Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Havale geçiren bebekte beyin hasarı meydana gelebilir bu sebeple anne ve babaların böyle bir durumda sakin kalması gerekir. Bebek şuurunu kaybedeceği için bebek uygun bir yere alınmalı ve soğuk bez ile vücudu silinmelidir. Bunları biri yaparken yanınızda başka biri varsa, hemen sağlık kuruluşu aranarak yardım istenmesi gerekir. Yoksa da bebeğinize bir yandan müdahale ederken, diğer yandan vakit kaybetmeden arama yapılarak yardım istenmelidir.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

 • Bebeğin vücudunu nemli bir bezle silmek ateşi düşürmede faydalı olacaktır. Soğuk su ile duş aldırmak gibi agresif yöntemler tavsiye edilmemektedir.
 • Bebeğin üstündeki kalın kıyafetler çıkartılmalı ve eğer üstünde yorgan varsa kaldırılmalıdır.
 • Ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekir. Uygun bir ortam sıcaklığı yaratılmalıdır.
 • Nemli bezle silmenin yeterli gelmediği durumda bebeğinize ılık suyla duş aldırabilirsiniz.
 • Su, vücuttaki sıcaklığın uzaklaştırılmasında yardımcıdır. Bebeğinizin yeterli sıvı aldığından emin olmalısınız.
 • Hiçbir yöntem işe yaramıyorsa daha öncesinde doktorunuzun ateşin düşürülmesi için tavsiye ettiği ilacı kullanabilirsiniz. Ancak, hiçbir zaman doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanılmamalıdır.

Bebeklerin Ateşi Nereden ve Nasıl Ölçülür?

 • Koltukaltından ateş ölçme: Hata oranı yüksek bir ateş ölçüm metodudur. Koltukaltındaki nem sebebiyle ateş olduğundan daha düşük çıkabilir.
 • Kulaktan ateş ölçme: 3 aylıktan daha küçük olan bebeklerde doğru sonuç vermeyebilir.
 • Rektumdan ateş ölçme: Vücut sıcaklığını doğru bir biçimde gösteren metotlardandır. Bebeklerde kullanımda uç kısmının nemlendirilmesi ve nazik bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Yanlış kullanımıyla acıya sebebiyet verebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM