Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur? Nedenleri nelerdir? Gibi sorular, bebeğinde burun akıntısı ve özellikle de nefes darlığı ile akıntı gören annelerin duyduğu endişe sonucu sorulan sorulardan biridir. Genellikle ağır sonuçları olmasa da altta yatan farklı nedenler olabileceğinden, bu durumun uzun sürmesi halinde ciddiye alıp doktora gitmek faydalı olacaktır.

Bebeklerde burun tıkanıklığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi gibi ihtiyacınız olan bilgileri, aşağıda bulabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de yaygın görülen burun tıkanıklığı, burnun iç kısmına iltihaplı membrana oluşması durumudur. Grip, soğuk algınlığı veya solunum sistemini etkileyen alerjiler, bronşit, sinüzit, farenjit gibi rahatsızlıklara her zaman eşlik eden hoş olmayan bir semptomdur…

Daha büyük çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde, burun tıkanıklığı önemli sonuçları olmayan bir sıkıntıdır. Ancak uyuyan kişinin nefes almak için ağzını açması gerektiğinden uyku kalitesini etkileyebilir ve horlamaya ve boğaz kuruluğuna neden olabilir.

Bebeklerde ise burun tıkanıklığı, işitme ve dil gelişimine zarar veren ve aşırı mukus salgılanması nedeni ile kulak ağrısı ve enfeksiyonları da görülebilir. Ayrıca, çocuğun düzgün bir şekilde yemek yemesi ve uyuması için iyi bir solunum fonksiyonu gereklidir. Bu nedenle, çocuğunuzun burnu tıkalı olduğunu gösteren belirtileri tespit etmek, nedenlerini belirlemek ve en uygun tedaviyi belirlemek için doktora danışmanız önemlidir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı nedenleri genellikle önemsizdir. Ancak bazı durumlarda önemli nedenlere bağlı olarak bebeğinizde burun tıkanıklığı görülebilir.

 • Sinüslerin iltihaplanması ve enfeksiyonu, sinüzitin tipine bağlı olarak hem akut hem de kronik tıkanıklığın nedeni olabilir. Bazen tekrarlayan tıkanıklıklar da sinüzite yol açarak bir kısır döngü oluşturur. Ancak bu neden, bebeklerde çok nadir görülmektedir.
 • Çok sık olmamakla birlikte, mukusun doğru drenajını engelleyebilen ve ayrıca mukoza iltihabına ve kronik solunum süreçlerine yatkınlık yaratan polipler vardır. Dolayısıyla nazal polipozis ile astım ve aspirin intoleransını gruplandıran bir sendrom vardır.
 • Çoğunlukla oyuncakları veya diğer parçacıkları gözetim olmadan manipüle eden, bazılarını çocuğun burun deliğine sokması sonucu tıkanıklık ve burun akıntısı görülebilir.
 • Bademciklerde görülen rahatsızlıklar ve ayrıca, mukozanın dış etkilere abartılı bir tepkisi olarak burun tıkanıklığı ortaya çıkabilir.
 • Çevre kirliliği, aşırı sıcaklık değişimleri veya ağızdan tahriş edici çeşitli etkenler burun tıkanıklığına neden olabilir.
 • Bazen tüm mukus birikimi sürekli olarak sıvı mukus şeklinde görülür. Bu bol burun akıntısına, öksürük veya boğaz ağrısı neden olabilir.

Burun tıkanıklığı kendi başına bir hastalık değil, en uygun tedaviyi gösterebilmek için teşhis edilmesi ve değerlendirilmesi gereken diğer hastalıkların belirtisidir. Vakaların büyük çoğunluğunda, tedavi olmaksızın bile kısa sürede çözülen önemsiz bir sorundan kaynaklanır. Bir süre tıkanıklık veya akıntının geçmesi beklenebilir. Şayet sorun bebeğinizde uzun süre devam ediyorsa, doktora başvurmak faydalıdır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Belirtileri

Burun tıkanıklığının kendisi bir hastalık değil bir belirti olsa da, ona eşlik edebilecek ve hatırlamamız gereken bir dizi klinik belirti vardır.

 • Genişlemiş kılcal damarlardan birinin yırtılmasının sonucu, genellikle endişe verici bir sorun teşkil etmeyen küçük kanamalarla birlikte ortaya çıkabilir.
 • Nefes almada bir miktar sorunlar görülebilir.
 • Nefes alıp verme problemlerinin tetiklenmesi, horlama ve ani uyanmalara sebep olabilir.
 • Burun tıkanıklığının olması bebeğinizi ağzı açık nefes almaya zorlayarak mukozanın kurumasına ve ağız kokusuna neden olur.
 • Aynı zamanda işitmeye müdahale eder ve seste burun sesine benzer değişiklikler görülebilir.
 • Burun tıkanıklığına bulaşıcı şeyler neden oluyorsa ateş, kas ağrıları ve baş ağrıları meydana gelebilirken, alerjik burun tıkanıklığı durumlarında bunlara gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve hapşırma eşlik eder.

Burun Tıkanıklığı İçin Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Çoğu durumda burun tıkanıklığı önemli bir sorun olmasa bile, doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bazı durumlara dikkat etmek gerekir. Genel olarak alerjik reaksiyon şüphesi bulunan durumlarda ve uzun süren tıkanıklıklarda doktora gitmek tavsiye edilir.

Yani yedi günden fazla süren süreçler genellikle soğuk algınlığı değildir ve bu nedenle doktorların değerlendirilmeleri gerekir.

Pürülan veya kötü kokulu mukusun gelmesi, farklı bir sorun olabilir. Bu gerçek, paranazal sinüslerden birinde (sinüzit) bir koleksiyon olduğu anlamına gelebilir.

Boyunda anormal şişkin düğümlerin olması önemli bir belirti olabileceğinden doktora gidilmesi faydalı olacaktır.

Yabancı cisim tıkanıklığı şüphesi varsa, vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Bebeklerde veya küçük çocuklarda, tıkanıklık tek taraflıysa ve yabancı bir cisim girdiğinden şüpheleniliyorsa, bir doktor tarafından araştırılmalıdır. Daha derin seviyelere gidebileceği için ebeveynler tarafından çıkarılması önerilmez.

Sadece daha önce açıklananlar gibi bazı durumlarda veya tıkanıklığın onun uyku ve beslenmesini engellediğinde veya burnunu sümküremeyen ve ilaç verilmemesi gereken küçük bir bebekte doktora danışmak gerekebilir.

 

Bu nedenle özellikle ateş veya lenfadenopati eşlik ettiğinde, bademcikleri görselleştirmek veya birlikte oluşabilecek bazı otit türlerini belirlemek için kulak, burun, boğaz uzmanına gidilmesi tavsiye edilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Alerjik fenomenlere sekonder vakalarda, hastanın gösterdiği semptomlar ve burun tıkanıklığı, tıkanıklık veya tamponadın meydana geldiği bağlam (yılın mevsimi veya alerjenlere veya tahriş edici maddelere maruz kalma gibi) tedaviye başlamak için yeterlidir.

Burun tıkanıklığının nedenini belirlemek, ilişkili olduğu durumu tedavi etmek için önemlidir. Grip sonucu oluşmuşsa, doktorunuzun yazacağı grip önleyici ilaçlarla tedavi, mukusun dışarıya akmasına yardımcı olur, tıkanıklığı giderir. Tam tersine, tamponad alerjik bir reaksiyondan kaynaklanıyorsa, antihistaminikler semptomları hafifletebilir.

Ayrıca, burnun iç astarında bulunan kan damarlarını daraltarak etki gösteren, özellikle burun tıkanıklığını gidermek için belirtilen ilaçlar da vardır. Bu ilaçlar burun akıntısı (aşırı mukus) gibi diğer semptomları etkilemese de rahatlatır. Ancak, arka arkaya üç günden fazla kullanılması tavsiye edilmez çünkü aksi takdirde tıkanıklığı daha da kötüleştirecek bir “geri tepme etkisi” meydana gelebilir.  Bu amaçlarla kullanılacak her türlü ilaç ve yöntemler, mutlaka doktor tavsiyesi ile olmalıdır.

Burun tıkanıklığı, ayrıca, bu semptoma neden olan durumu tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçların etkisini engellemeyen diğer ürünlerle de hafifletilebilir. Örneğin, deniz suyunun burun tıkanıklığını gidermede etkili olduğu bilinir.

Genellikle sprey şeklinde pazarlanan tuzlu deniz suyu solüsyonları, burun mukozasını nemlendirmeye ve temizlemeye, iltihabı azaltmaya, kuruluk ve yanmayı gidermeye, burun salgılarının dışarı atılmasını kolaylaştırarak hastanın normal nefes almasına yardımcı olur.

Burun Tıkanıklığını Önlemek Ve Rahatlatmak İçin İpuçları

Bebeğinizin daha iyi nefes alması için atabileceğiniz diğer adımlar şunlardır:

 • Uyurken, yatay pozisyonda değil, başını biraz yüksek tutmasına izin veren bir pozisyonda yatmasına özen gösterin.
 • Bulunduğu ortamı hava şartlarına uygun şekilde havalandırın.
 • Sulu kalmak için bol sıvı verin.
 • Ortamda sigara içilmesine veya havaya toz karışmasına engel olun. Ki bebeğin olduğu yerde sigara içilmesi, sağlığını da ciddi anlamda olumsuz etkiler.
 • Burun tahrişine neden olabilecek maddelerle (evcil hayvan kılı, toz, güçlü kokulu ürünler…) temasını engelleyin.
 • Ellerinizi sık sık yıkamadan bebeğinizle iletişim kurmamaya özen gösterin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM