Bebeklerde Diş Çıkarma Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde diş çıkarma süreci, bebeklik döneminde en sancılı ve huysuz geçen süreçlerden biridir. Bu süreç hakkında bilgi sahibi olmak, sürecin daha iyi yönetimini sağlamak açısından faydalıdır.

Bebeklerde Diş Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerde diş çıkarma süreci oldukça önemli ve zaman zaman sancılı olabilen bir süreçtir. Ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması sonucu bu dönem daha rahat atlatılabilir.

20 adet olan ve sanıldığının aksine çok büyük işlevleri olan süt dişlerinin oluşumu bebekten bebeğe değişiklik göstermektedir. Genellikle 6. ay ile 1. yaş arasında çıkması beklenen bu dişlerin bu yaş aralığında çıkmamış olması ebeveynlerde büyük bir telaş oluşturmamalıdır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

 • Salyada artış
 • Uyku problemleri
 • Ağız içinde kızarıklık, döküntü oluşumu
 • Ağızda kaşınma ve bebeğin ağzına aldığı cisimlerle bunu yapmaya çalışması
 • Normalden sık ağlamak
 • Bebeğin ruh halinde değişiklikler olması
 • İştahta azalış

Bu belirtiler tek başına farklı rahatsızlıkların belirtisi de olabilir. Belirtiler genellikle bir arada olduğunda anlam kazanır. Özellikle bebekte beklenilenden önce bu belirtilerin görülmesi farklı hastalıklara işaret ediyor olabilir. Bebeklik dönemi savunma sisteminin zayıf olduğu ve hastalıklara karşı direncin düşük olduğu bir dönemdir.

Bebeklerde Dişler Hangi Sırayla Çıkar?

Bebeklikte dişler rastgele olarak çıkmaz ve belirli bir sırası vardır. Birçok bebeğin verisi alınarak dişlerin çıkma sırası ve zamanı belirlenmiştir. Burada bahsedilen veriler genelleme olup her bebekte aynı şekilde gerçekleşmeyebilir. Önemli olan dişlerin sağlıklı ve düzgün bir şekilde çıkmasıdır.

 • İlk olarak alt ön dişler çıkar ve bunu üst ön dişler takip eder. Üst ön dişler 6-8. aylar arasında çıkarken alt ön dişler 5-7. Aylarda çıkmaktadır.
 • Ön dişlerin gelişimi tamamlandığında sırasıyla üst yan ve alt yan dişler çıkar. Üst yan dişler 9-11. aylar arasında çıkarken alt yan dişler 10-12. Aylar arasında çıkar.
 • Üst ve alt küçük azı dişleri 12-16. aylarda çıkar.
 • Üst ve alt köpek dişleri 16-20 aylıkken çıkar.
 • Son olarak alt ve üst büyük azı dişleri çıkar. Bu dişlerin çıkması 20-30. ay aralığıdır.

Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğunun ne kadar süreceği belirsizdir. Bazı bebeklerde birkaç gün süren bu durum bazı bebeklerde haftalarca sürebilir. Genellikle bu zorlu dönem ilk süt dişinin patlamasıyla son bulur.

Diş Çıkarmaya Ne İyi Gelir?

Kaşıma Oyuncakları: Bebekler bu dönemde her buldukları şeyi ağızlarına götürme eğilimindedirler. Oyuncaklar sayesinde bebeğiniz dişini kaşıyabilmiş olur ve onun diş gelişimine zarar verebilecek bir nesneyi ağzına alma ihtimali düşer. Bu oyuncakların yapıldıkları maddeye dikkat etmek önemlidir. Kalitesiz malzemelerden yapılmış oyuncaklar tercih edilmemelidir.

Soğuk Besinler: Bebeğinize vereceğiniz meyve, sebze ve içecekleri soğutmanız kaşıntısını azaltacaktır.

Masaj: Diş etine yumuşak hareketlerle yapılan masaj bebeği rahatlatacaktır.

Diş İçin Kullanılan Jeller: Her bebeğin başına gelen bu dönem için ilaç sektöründe de çözümler mevcuttur. Bebeğin dişi çok fazla kaşınıyorsa ve doğal yöntemlerin faydası görülmüyorsa denenebilir.

Bebeklerde Diş ve Diş Eti Bakımı

bebeklerde diş çıkarma

Bebeklerde 6. aylarda oluşumu başlayan süt dişleri çok büyük önem taşır. Süt dişlerinin ileride döküleceği için önemsiz olduğu düşüncesi tamamen yanlıştır. Süt dişlerinin ve diş etlerinin sağlıksız olması kalıcı dişlerin düzgün bir şekilde çıkmasını engelleyecektir. İlk dişlerin oluşumundan itibaren düzenli olarak ağız ve diş sağlığı yapılmalıdır.

Bebeklere özel diş fırçaları bulunmaktadır. Ebeveynin parmağına takılı şekilde kullanılan fırça, çok bastırılmadan yumuşak hareketlerle kullanılmalıdır. Tükürme refleksi oluşana kadar macunsuz fırçalama yapılmalıdır. Bebeğin daha az bakıma ihtiyacı olduğu düşünülmemeli ve yetişkin bir birey gibi bakımları günde 2 kere yapılmalıdır.

Bebekler nesneleri ağızlarına alarak tanımaya çalıştığı için ağızda çok fazla bakteri oluşabilir. Su ya da temiz ıslak bir havlu ile ağzın ara ara temizlenmesi ağızda oluşabilecek rahatsızlıkları azaltır.

Bebeklerde diş çıkarma süreci ile ilgili yaşadıklarınızı, yorum kısmından  paylaşabilirsiniz. Türkiye’nin en kapsamlı kadın sitesi, “Kadın ve Tarz”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM