Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Bebeklerde kulak ağrısı, yaygın olmayan ancak görülme sıklığı bakımından birçok probleme nazaran fazla kabul edilebilecek oranlarda görülebilmektedir. Bunun nedenleri oldukça farklı olurken, belirtileri ortaktır.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur?

Bebekler iletişim becerileri gelişemediği için kulaklarının ağrıdığını ebeveynlerine direkt olarak söyleyemezler. Bu noktada bebeklerinin davranışlarını incelemek ebeveynin sorumluluğundadır.

Kulak ağrısının birçok farklı nedeni vardır ve büyük bir rahatsızlığın belirtisi olabileceği gibi kısa bir süre sonra kendiliğinden geçecek önemsiz bir durumun belirtisi de olabilir. Bebeklerde kulak ağrısının en sık ve bilinen nedeni orta kulak enfeksiyonudur. Bakteri kaynaklı bu enfeksiyonlar ihmal edilememeli ve tedavisi enfeksiyon ilerlemeden yapılmalıdır.

Özellikle bebeklerde diş çıkarma, döneminde olan bebeklerde ağrı kulakta da hissedilebilir. Diş çıkarma döneminin sonlanmasıyla bu ağrı da sona erecektir. Genellikle ilk diş çıkana kadar olan birkaç haftalık süreç en sancılısıdır.

Bebeğin kulak zarında doğuştan ya da sonradan oluşan bir hasar olabilir. Bu hasar çok yüksek şiddette ağrıya sebep olabilir ve bebeği çok huzursuz edebilir. Kulak zarındaki hasar tedavi edilmezse işitme kaybına yol açabilir.

Kulakta oluşan tümör de çok şiddetli ağrıya sebep olabilir fakat bebeklerde oluşumu çok yaygın değildir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi
Bebeklerde Kulak Ağrısı Hakkında Bilgiler

Bebeklerin bazı hareketleri ve durumları onların kulak ağrısı yaşadıklarını anlatıyor olabilir. Birden fazla belirtinin görülmesi durumunda altında yatan nedenin tespiti için bir doktora başvurulmalıdır.

  • Bebeğin sürekli huzursuz olması
  • Ağlama nöbetleri
  • İşitme kaybına işaret edebilecek; seslere olan tepkisizlik, az tepki
  • Yüksek ateş
  • Bitkinlik
  • Kulaktan sürekli olarak sıvı gelmesi
  • Bebeğinizin sürekli olarak kulağını çekiştirmesi, kulağına nesneler bastırması

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde kulak ağrısının birçok nedeni olduğu için öncelikle bebeğin kulak ağrısının sebebinin bulunması önemlidir. Tedavi yöntemi bebeğin sorununun kaynağına göre değişiklik gösterebilir.

Kulaktaki ağrının sebebi bakteri kökenliyse antibiyotik başlatılması gerekebilir. Kulak damlası dasıklıkla kulak ağrısı durumunda kullanılır.

Antibiyotikler bakteri kökenli hastalıklarda etkilidir fakat bebeğinizdeki enfeksiyon virüs kökenliyse farklı bir ilaç tedavisine yönlendirilir.

Kulağa sivri bir cisim sokulduysa cerrahi bir müdahale gerekebilir ve buna ek kulakta bir zedelenme olduysa tedavi için cerrahi yol yetmeyebilir ve sonrasında uzun bir tedavi süreci bebeğinizi beklemektedir.

Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde bebeğinizin kulak ağrısını azaltmak istiyorsanız. Bebeğinizin kulağına ısıtmış olduğunuz bir bez ya da havluyla masaj yapabilirsiniz ya da kulağın içine su değdirmeden kulak kepçesini ve çene bölgesini ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu yöntem kısa bir süreliğine etkili olacaktır.

Kulak Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Yöntemler

Eğer bebeğinizde kulak ağrısı varsa doktora gitme yoluna başvurmadan önce buna bitkisel bir çözüm arıyor ve bunun için araştırma yapıyor olabilirsiniz. Üst başlıklarda da yorumladığımız gibi kulak ağrısının nedeni bilinmedikçe sağlıklı bir tedavi yöntemi oluşturmak mantıklı değildir.

Yıllardır süregelen ve birçok bebeğin yaşadığı bu sorunda tavsiye edilen evde tedavi yöntemlerine örnek verirsek soğan ve sarımsağın mikrop öldürücü özelliği halk arasında bilinmektedir. Bu sebzelerin suyunu bebek kulağına damlatmak gibi yaygın bir uygulama söz konusudur. Bu yöntemin işe yaradığına dair herhangi bir bulgu yoktur. Geçmeyen bir ağrı durumunda doktora başvurmak daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM