Bebeklerde Uzun Süreli Emzik Kullanımına Dikkat!

Bebeklerde Uzun Süreli Emzik Kullanımına Dikkat!

Bebeklerde Uzun Süreli Emzik Kullanımına Dikkat! Diş hekimi uzmanları bebeklerde uzun ve sürekli emzik kullanımında önemli uyarılarda bulunuyor. Bu şekilde emzik kullanımında ileri yaşlarda ortodontik sorunlara yol açabileceğinin altını çizerek çocuk sahibi ailelere birtakım tavsiyelerde bulunuyorlar.

Uzmanlara göre bebeklerde emzik kullanımı dört yaşına gelinceye kadar bırakılmalıdır.  Bu yaşa kadar bırakılmama durumlarında çene ve ağız yapısında önemli bozukluklara yol açabileceği belirtiliyor.

Çocuk sahibi ailelerin çocuklarını yatıştırmak, sakinleştirmek ve emme ihtiyaçlarını karşılamak için sık sık emziğe başvurdukları bilinen bir gerçektir. Uzmanlar bu durumda çocukların çene kemikleri, diş gelişimi ve kas gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceklerinin önemine değinmektedir.

Uygun Emzik Seçimi Nasıl olmalıdır?

Bebeklerde Uzun Süreli Emzik Kullanımına Dikkat!
Bebeklerde Uzun Süreli Emzik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanlar çocuklara emzik verilmesinin dört yaşından önce bırakılması durumunda süt dişlerde bozulma olsa bile bu bozulmanın düzeleceğini söylerler. Çocukların gelişim sırasında dişteki bozulmalar kendiliğinden düzelebilmektedir. Bu şekilde daha sonra çıkan kalıcı dişler düzgün olabilmektedir.

Uzmanlar bebeklik döneminde ağız içi bölgesinin dış etkenlerin büyüme, gelişme fonksiyonlarında yönlendirici bir etkisi olduğunun üzerinde duruyorlar. Ağız bölgesindeki tüm kaslarda fonksiyonel olarak çok hassas bir denge bulunmaktadır. Emzik kullanımında emziğin yanlış konumda bulunması ağız boşluğundaki kas ve dilleri fonksiyonel dengesini değiştirebilmektedir.

Uzun bir süre ve sık bir şekilde kullanılan emzikler bu dengeyi bozar ve çene ve diş problemlerine neden olur. Bazı problemlere değinirsek; çenede darlık, çene konumunda oluşan bozukluklar, önde bulunan dişlerde açıklık oluşumu, dişlerin çarpık olması ve ağızdaki kapanış bozuklukları şeklinde özetlenebilir.

Ortodonti bozuklukların oluşmasında emziğin şeklinin önemli olduğunun önemi vurgulanır. Uzmanlar; uygun dudak kapanışı sağlayan, anne meme yapısına benzer, ağza giren ucu kısa ve sert, boyun kısmı ince ve dudakların dışında kalan kısmı ise memeyi andırır bir şekilde yassı olmalıdır.  Bu emzikler her yaşa özgü tasarlanan özel olarak üretilmiş ortodonti emziklerdir.

Ortodonti emzikler diğer emziklere nazaran daha az ağız ve diş problemlerine yol açar. Bu nedenle bebeklerinizin ağız ve çene sağlığı için bu tarz emziklerin seçilmesi uzman görüşlerine göre önem arz etmektedir.

Uzun Bir süre Emzik Kullanmayın

Bu konu için kısa videolar, broşürler, resimler, dergiler ve çocuk kitapları gibi vasıtalarla emzik kullanımın bırakılmasının daha kolay olabileceğini vurgularlar. Uzun süreli emzik kullanan çocuklar muhakkak bir ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Bu uzmanlar gerekli görürse değişik yöntemlerle emzik kullanımının bırakılmasına yardımcı olabilirler ve ilerleyen bozuklukların oluşumunu engelleyebilmektedirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM