Bu 7 Alışkanlık Cilt Gözeneklerinin Tıkanmasına Sebep Oluyor

Bu 7 Alışkanlık Cilt Gözeneklerinin Tıkanmasına Sebep Oluyor

Cildimiz en doğal aksesuarımızdır desek hiç yanılmış olmayız. Genç ve güzel görünmenin en temel yolu olan cilt bakımı her zaman doğru yapılmalı, cildin hassas yapısı dikkate alınarak sağlığı gözetilmelidir. Ancak farkında olmadan da olsa bazı alışkanlıklarımız, ciltte gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Bunlardan önemli olan 7 tanesini sizler için sıraladık.

Çamaşır deterjanları

Yapılan araştırmalara göre deterjanların dolaylı yoldan ciltte tıkanıklık sorununa neden olduklarını gösteriyor. İçerisinde yer alan bazı bileşen maddeler nedeniyle kumaşa işleyen kalıntılar, sert yapılarıyla cildin daha fazla reaksiyon göstermesine sebep olarak, cilt gözeneklerinin tıkanmasına zemin hazırlıyor.

Uzun süre ve sıklıkla uykusuz kalmak

Sağlıklı bir cilt ve vücut için, günlük düzenli ve yeterince uyumak kaçınılmaz rutininiz olmalıdır. Özellikle cildin kendini yenilemesi ve daha sağlıklı görünmesi için önemli olan uyku ihmal edildiğinde, cildiniz daha fazla yağ üretebileceği gibi iltihaplanmalarında daha hızlı yaşanması söz konusudur. Bu nedenle cilt lekeleri ile mücadele etmenin en doğal ve masrafsız yolu, düzenli ve yeteri kadar uyumaktan geçer.

Saç kremleri

Bazı saç kremleri içerikleri nedeniyle ciltte farklı sorunlara neden olabilir. Özellikle sırt ve alın bölgesinde ortaya çıkan çizgi ve sivilceler, kullandığınız kremlerin etkisiyle ortaya çıkabilir. Bu yüzden saç kremi kullandıktan sonra mutlaka cildinizi yıkamanız yani komple duş almanız daha yararlı olacaktır.

Diş macunu etki edebilir

İçerdikleri etken maddeler cilt üzerinde farklı sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle diş macunu kullanımına dikkat edilmesi, özellikle ağız ve çene çevresindeki gözeneklerin tıkanmasındaki önemli nedenler arasındadır.

Elektronik cihazlar

Başta cep telefonları olmak üzere, cildinizle yakın temas içerisinde olan elektronik cihazlar ciddi anlamda bakteri içermektedir. Araştırmalara göre telefon yüzeylerindeki mikropların yoğunluğu, klozetten daha fazladır. Buradaki bakterilerin konuşurken cilde temas etmesi gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte akne ve sivilce oluşumunu tetiklemektedir.

Öpülmek

Belki şaşırtıcı gelebilir. Ama öpüldüğünüzde karşınızdaki kişinin özellikle burnunun cildinize sürtmesi ve bunun yağ ile bir araya gelmesi, gözle görülmeyen tıkanıklıklara neden olacaktır.

Evcil hayvan salyaları

Gözeneklerin tıkanmasına neden olabilecek bir başka unsur ise, başta kedi köpek olmak üzere evcil hayvanların salyalarıdır. Köpek besleyen birçok kişi hayvanın cildini yalamasına izin verebilir. Bu esnada köpeğin ağız içinde ve yüzünde bulunan bakteriler cildinizle temas ederek, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM