Bu 8 Doğal Yöntem Şişkinliği Önlüyor

Bu 8 Doğal Yöntem Şişkinliği Önlüyor

Şişkinlik sorunu çeşitli nedenlerden dolayı görülebiliyor. Özellikle gıda tüketimi ve mide sağlığı gibi çeşitli faktörler, şişkinliğin ortaya çıkmasına neden oluyor. Genellikle önemli bir sağlık sorunu olmasa da sosyal yaşantıyı olumsuz bir şekilde etkileyen şişkinlik için, bazı doğal yöntemleri kullanabilirsiniz.

Sindirim sistemi ve kas hareketleri ile doğrudan alakalı olduğu bilinen şişkinliğin bazı durumlarda işaretlerinin daha ağır olması, hastalık belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Özellikle sık tekrar eden ve uzun süren şişkinlik sorunları, başka bir sağlık sorununun habercisi olabileceği için, bu gibi durumlarda mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

İnce bağırsakta aşırı bakteri üremesi, bağırsaklar üzerindeki gıdalara karşı hassasiyet, mide boşalmasının gecikmiş olması, kabızlık sorunları, sigara içmek, aşırı yemek, yeme içme esnasında hava yutulması ve tüketilen gıdalar gibi çeşitli etkenler, şişkinliğe neden olmaktadır.

Bunlar şişkinliğin doğal sonuçları olsa da, çeşitli hastalıkların şişkinlik problemleri neden olabileceği unutulmamalıdır. Şişkinliği önlemek için alabileceğiniz 8 doğal yöntem ve önlem şunlardır;

Gaz Yapan Yiyecekleri Daha Az Tüketin

Bilindiği üzere bazı yiyecekler gaz yapma etkisi ile şişkinliğe neden olur. Özellikle mercimek, bezelye ve fasulye gibi bazı baklagilleri rafinoz bir kompleks içerdikleri için şişkinliğe neden olurlar. Bu kompleks vücut tarafından zor parçalandığı için, bu besinleri tüketen kişilerde gaz oluşumu kaçınılmaz olur.

Nerede ise bu tip baklagilleri tüketen kişilerin tamamının da belirli düzeyde gaz problemi ortaya çıkabilir. Diğer yandan bu gıdaların lif içeriğinin fazla olması da şişkinliğin sebepleri arasında yer alır. Çünkü vücuda aniden hızlı bir şekilde lif alınması şişkinliği artırır.

Doğru Sindirilmeyen Besinlere Dikkat Edin

Mide tarafından doğru sindirilmeyen besinlerin şişkinlik problemleri yer açtığı bilinmektedir. İçerikleri bakımından gaza neden olan yiyeceklerden biraz daha uzak durarak, mevcut şişkinliğin daha kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Gluten ve laktoz çiçekli gıdalarda gıda intoleransı varlığı bilinmektedir. Ne kadar gluten içeren gıdaların hakkında bu araştırmalar devam etse de bazı bilim insanları bu besinlerin şişkinlik üzerinde etkileri olacağını söylemektedirler.

Öğünleriniz Küçük ve Sık Olsun

Genetik olarak şişkinlik problemine yatkınlık gösteren insanların büyük öğünler tüketmesi problemi daha da artırmaktadır. Şayet öğünlerde gıdalar daha az olursa, şişkinlik problemi de azalacaktır. Diğer taraftan az ve sık yemek tüketmek sağlık açısından da daha faydalıdır.

Gaz ve Hava Yutmamaya Dikkat Edin

Yeme içme esnasında yutulan hava şişkinlik sebebi olabilir. Bunun sonucunda genellikle ortaya çıkan şişkinlik problemi, belirli bir süre devam edebilir. Gazlı içeceklerde de yine oluşan hava baloncukları midede şişkinliğe neden olur. Ama bu baloncuklar rahatlama sağladığı için, şişkinlik problemi ortadan kalkar.

Kabızlığa Dikkat Edin

Kabızlık problemi yaşamanız şiddetli şişkinliğe sebep olabilir. Bu yüzden kabızlık sorunu yaşıyorsanız, bir an önce bunun ortadan kalkması için bir şeyler yapmanız gerekir. Diğer yandan yine kabızlığa karşı alınabilecek önlemler, şişkinlik probleminin ortaya çıkmasını önleyici bir tedbir olacaktır. Bunun için fazla lif içerikli besinler tükettiğinizde, karşılığında yeteri kadar sıvı tükettiğinize de emin olmanız gerekir.

Probiyotikler Tüketin

Sağlık açısından önemli birçok faydası bulunan probiyotik içerikli besinler, şişkinliğin giderilmesi için de önemli faydalar sağlar. Lahana turşusu, kefir ve yoğurt gibi sayılabilecek çeşitli probiyotik besinlerin hem şişkinlik hem de sağlık için düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Sindirime Yardımcı Takviyeler

Şişkinliğin temel nedenleri arasında yer alan vücudun besinleri yanlış sindirmesi, sindirim enzimi takviyeleri ile daha kısa sürede geçebilir. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan bu enzimleri tüketebileceğiniz durumlarda, herhangi bir rahatsızlığınız yoksa sindirim enzimi takviyeleri alabilirsiniz. Ancak çeşitli problemler yaşıyorsanız, yine de doktor tavsiyesi ile kullanmanız daha yararlı olacaktır.

Şeker Alkollerine Karşı Dikkat Edin

Şekersiz yiyecekler ve sakızlarda bulunan şeker alkolleri, şişkinliğin sebepleri arasında sayılır. Kimyasal olarak alkol sınıfında yer alsalar da içeriğinde etil alkol bulunmayan şeker alkoller, daha dikkatli tüketilmelidir. Bu yüzden şekersiz gıdalar ve sakızların tüketiminde dikkatli olunması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Doğal

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM