Bu Alışkanlıklar Yaşlanmayı İnanılmaz Hızlandırıyor

Bu Alışkanlıklar Yaşlanmayı İnanılmaz Hızlandırıyor

Yaşlanmayı geciktirici birçok öneri sunulurken, yaşlanmayı nelerin hızlandırdığını bilmekte önem taşıyor. Böylelikle yaşlanma karşıtı önlemler alarak daha genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

Alkol

Vücudun en hızlı şekilde yaşlanmasına etki eden alkol, cildin kurumasına ve kılcal damarların sorunlarla karşılaşmasına yol açıyor. Kılcal damarlar dış dünyaya en yakın organımız olan tenimizin sağlığı için önemlidir. Bu damarların yıpranması demek, daha sağlıksız bir cilt demektir. Nihayetinde de erken yaşlılık belirtileri ortaya çıkabilmektedir.

Uyku Düzensizliği

İyi bir metabolizma için düzenli ve kaliteli uyku esastır. Şayet sürekli yeterince uyumuyorsanız ve uyusanız bile uyku kaliteniz iyi değilse, cildinizin daha erken yaşlanması mümkündür. Çünkü metabolizmanın en verimli çalıştığı zaman dilimi, gece uykusu sırasındadır.

Şeker

Tatlı gıdaları birçoğumuz severiz. Özellikle Türk toplumunda baklama gibi şerbetli tatlıların yeri her zaman ayrıdır. Çayımızda, kahvemizde içecek ve yiyeceklerimizde yer edinen şeker, aslında gizli bir düşmandır. Çok şekerli gıdalar tüketmek sadece cildimize değil, tüm sağlığımıza da olumsuz yansır.

Sigara

Gözle görülen bir düşman olmasına karşın, maalesef ki oluşan bağımlılık ondan kurtulmamıza engel olur. Cildin ciddi anlamda yıpranmasının en önemli nedenleri arasındadır. Alınan duman iç organların yıpranmasına sebep olurken, dumanı ise cildi tahrip eden sinsi bir düşmandır.

Güneş Işınları

Biraz güneşlenmek vücudun D vitamini almasına faydalıdır. Ancak güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, cilt kanseri de dâhil olmak üzere cildimiz üzerinde önemli sorunlara yol açar.

Susuzluk

Az su tüketiyorsanız kötü bir alışkanlığa sahipsiniz demektir. Vücudun susuz kalması metabolizmanın sağlıksız hale gelmesine neden olur. Organlara oksijenin taşınmasını azaltır. Cilt kuruluğu ve kırışıklıkların artmasının nedenlerinden biridir.

Temizlik

Vücut temizliğini iyi ve düzenli yapmamak, cildin erken yaşlanmasının sebeplerinden biri olarak bilinir. Biriken kir ve yağlar, cildin nefes almasını engeller.

Yoğun makyaj ve kozmetik ürünleri

Aşırı makyaj yapmanız durumunda cilt gözenekleri tıkanır. Makyaj temizliği yapılsa dahi tam bir temizlikten söz etmek mümkün olmayabilir. Diğer taraftan ciltte uzun süre makyaj ürünlerinin kalmış olması, makyaj temizliği yapılmış olsa bile cildin mahvolmasının sebepleri arasındadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM