Bu Dört Besin Grubu Kalbi Yoruyor

Bu Dört Besin Grubu Kalbi Yoruyor

Ölümcül sonuçlara maruz kalmamak için kalp sağlığının korunması ciddi önem taşıyor. bunun için ise öncelikle sağlıklı beslenme ve yaşam koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Bazı kalp dostu besinler kalbimizin daha işlevsel çalışmasına yardımcı olurken, bazı besin grupları ise kalbin yorulmasında önemli rol oynuyorlar.

Şekerli İçecek Çeşitleri

Şekerli içecek tüketiminde ülke olarak ilk sıralarda yer aldığımız malum. Özellikle kola ve fabrika üretimi katkılı meyve suları, bu anlamda ciddi risk taşıyor. Tansiyonun yükselmesi, kalp ve damar rahatsızlıklarının görülmesi ve karaciğer yağlanmasının yanı sıra, obezite gibi sağlık sorunlarının artmasında etkili olan bu içecekler, mümkün olduğu kadar tüketilmemelidir.

İşlenmiş Etler ve Gıdalar

Doymuş yağ oranı yüksek olan kırmızı et tüketiminin fazla tüketilmesi, bilindiği gibi sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabiliyor. Bunun yanı sıra pastırma, turşu ve et suyu gibi işlenmiş gıdaların, kalbi yorucu etkisi de Amerika’da yapılan bazı araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Sodyum Bakımından Çok Zengin Besinler

Şekerleme türleri, dondurmalar, cips ve paket şeklinde satılan bazı tatlı türleri, sodyum içeriği bakımından zengindirler. Uzun süreli bu tip gıdaların tüketiminin kalp sağlığınızı etkileyeceği unutulmamalıdır.

Trans Yağlar

Trans yağ içerikli olan paketlenmiş aromalı ve şekerli yoğurt türleri, şekerli sütler, kurabiyeler ve kekler, trans yağ zengini olarak bilinirler. Bunları tüketmeniz kalbinizin yorulmasına neden olacağı gibi, kalp sağlığını da olumsuz etkileyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM