Çocuğunuzu Ekran Bağımlılığından Uzaklaştırmak İçin 8 İpucu

Çocuğunuzu Ekran Bağımlılığından Uzaklaştırmak İçin 8 İpucu

Teknolojinin hayatımızda ciddi derecede etkili olması sadece biz yetişkinleri değil, çocukları da olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle televizyon, tablet, telefon ve bilgisayar ekranlarına olan bağımlılığın çocuklarda arttığına ve zararlarına dikkat çeken uzmanlar, tehlike için uyarılarda bulunuyorlar. Aşağıdaki 8 ipucu ile çocuğunuzun ekran bağımlılığını azaltarak zihinsel ve fiziksel gelişiminin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Araştırmalar Ergen yaştaki gençlerin ortalama olarak günde 7 saat teknolojik cihazlar kullandıklarını ortaya koyuyor. Bu ortalama tüm dünyada tehlikeli boyutlarda iken kültürümüzde gençlerin daha aktif olması, çocuklarımızın kendilerini başta dersleri olmak üzere geliştirmek için zaman bulamadıklarını gösteriyor.

ZAMANIN DEĞERİNİ ANLATIN

Öncelikle işe ekran bağımlılığının kendilerine olan zarardan ve zamanın ne kadar değerli olduğunu anlatarak başlayın. Çocuğunuzun yaşının küçük olması bunu anlamasına engel değildir. Doğru bir yaklaşımla zamanı yönetmesini ve boş zamanlarında ekran karşısında olabilmelerini sağlayarak bir adım öne geçin.

KENDİLERİNİ KONTROL ETMELERİNİ SINIRLAMAYIN

Çocuğun kendi zamanını kontrol etmesini sınırlamanız, onun ileride zaman yönetiminde sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Sınırlamayı belirli ölçüde tutarak kendi zamanlarını kontrol etmelerini sağlamanız sorunu baştan çözmenize yardımcı olur.

EKRAN BAĞIMLILIĞINI ANLAYACAĞI DÜZEYDE ANLATIN

Çocuğunuzun yaşına uygun şekilde ekran bağımlılığının zararları hakkında bilgi vermeniz ve ona olan etkisini anlatarak farklı bir yol deneyin. Yemeklerden uzak kaldığını, uykusuz kaldığını ve okulda sorunlar yaşayabileceğini net bir dille ifade edin.

CİHAZI NE KADAR KULLANMAK İSTEDİĞİNİ SORUN

Bunu sınırlamak olarak algılamayın. Ona kullanacağı cihazı ne kadar kullanmak istediğini sorarak sürenin fazla olması halinde küçük bir pazarlık yapın. Anlaştığınız süre dolduğunda ise son 15 dakika daha vererek, cihazdan ayrılması sağlayın.

ZAMANINI DOĞRU KULLANMASI GEREKTİĞİNİ ANLATIN

Zaman tasarrufu ve mevcut zamanını nasıl doğru kullanması gerektiğini anlatın. Ekranın zararlı içeriklerinden ve sinyallerinden bahsederek bu konuda onu biraz daha ikna edebilirsiniz.

DİJİTAL ÜRÜNLER KULLANMAYA BAŞLADIĞINDA ATAĞA GEÇİN

Çocuğunuzun dijital teknolojiler kullanmaya başlamasıyla birlikte harekete geçin. Henüz bağımlılık seviyesine gelmemiş olsa bile ilk adımı erken atmanız sorunu daha kolay çözmenize yardımcı olur.

KATI KURALLAR KOYMAYIN AMA KURALCI OLUN

Bu yarışta ona katı kurallar koymak yerine, daha kabul edilebilir kurallar koymanız daha mantıklı olacaktır. Kurallar konusunda taviz vermeniz tartışma ve farklı sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden esnek olsanız bile koyduğunuz kurallar için tavizkar olmayın.

TARTIŞMALAR KONUSUNDA HAZIRLIKLI OLUN

Çözüme adım adım giderken 7 yaşın üzerindeki çocuklarla tartışma yaşamanız mümkün. Bu tartışmalara hazırlıklı olup nerede nasıl tepki vereceğinizi önceden hesaplayın. Onu üzerek kendinizden uzaklaştırmak yerine ikna edici bir tartışmaya girmeniz daha doğru yoldur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM