Çocuk Eğitiminde Sözlerin Önemi

Çocuk Eğitiminde Sözlerin Önemi

Çocuk yetiştirmek doğal bir öğreticilik görevi olan anne ve babalar için bile zor sayılabilir. Aslında doğru adımlar atılarak basit kurallara bağlı kalındığında, bu zorluk çok daha kolay olacaktır. Konu çocuk yetiştirmeye gelince, kelimeler de duygularınız kadar önemlidir. Birçok ebeveyn, çocuklarına çok fazla sevgi veya şefkat gösterir. Ancak bunu mimikler veya kelimelerle ifade edemezler.

Bir baba veya anne iseniz, bir çocuğu eğitirken söylenenlerin ne önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle çocuklar için gerçekten hissettiğinizi kelimelerle nasıl ifade edeceğinizi bilmek her zaman iyidir. Yanlış cümleler ne kadar yıkıcıysa, aşırı sevginin tezahürü olabilecek bazı cümlelerde onların zihninde soru işaretleri bırakabilir.

Çocukların Eğitiminde Sözlerin Önemi

Çocuğunuza ne söylediğinizi her zaman bilin. Ağzınızdan çıkacak sözler düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Bununla birlikte, zaman eksikliği ve ebeveynlerin yönlendirdiği çok hızlı yaşam temposu, bu deyimlerin veya kelimelerin küçük için duygusal bir hata veya bir tür ilham verici mesaj olmadığı anlamına gelir.

İyi eğitim, her zaman ebeveynlerin çocuklarına hitap ederken kullandıkları kelimelerden başlar. İfadeler Bir çocuğun özgüvenini ve motivasyonunu güçlendirmek söz konusu olduğunda cümlelerin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Yanlış kullanılan cümlelerin çocuğunuzun tüm hayatı boyunca zihninde kalacağını ve belki de içini sızlatacağını asla unutmayın. Ruhsal sağlığı yerinde bir birey yetiştirmek ve sizi her zaman sevgiyle anmasını istiyorsanız, gerek sevgi sözcüklerinizi ve gerekse eleştirmek için kullandığınız cümleleri iyi tartın.

Çocuklarda İfadeler ve Benlik Saygısı Arasındaki İlişki

Günümüzde birçok çocukta ve hatta ergenler arasındaki en önemli sorun, maalesef ki özgüven eksikliğidir. Bunun en önemli sebebi ise şüphesiz ki çocuğun yetişme biçimi ve temelinde de ebeveyn faktörü yatmaktadır.

Bir çocuğa anlamlı ve sevgi dolu cümlelerle bir şeyler öğretmek, onu aşağılayarak ve azarlayarak bir şeyler öğretmekten çok daha farklı sonuçlar doğurur. Sevgi dolu anlamlı sözcüklerle yola çıktığınız zaman, çocuğunuzun kendine olan saygısı güçlenir. İkinci durumda ise çocuk, bariz bir şekilde özgüven eksikliği yaşar ve kendine olan saygısını kaybeder. Üstelik bu durum sadece çocuklukta devam etmeyip, bir ömür boyu onunla gidebilir.

Çocuklarınıza Söylemeniz Gereken Sözler

Bu tür ifadelerin amacı, çocukları motive etmek ve korumaktır. Çocuğunuza düzenli olarak söylemeniz gereken yapıcı ve özgüvenini artırıcı sözlerden bazıları şunlardır;

  • Sana güveniyorum: Bu ifade, herhangi bir programlama yapan veya bir şeyler başarmak isteyen çocuklar için son derece önemlidir. Onun kendine olan güveni, belirlenen hedeflerin çoğuna ulaşmasını sağlayabilir.
  • Seni anlıyorum: Sadece bu sözü kullanmak değil, gerçekten onu anlamanızda önemlidir. Yaptığı basit hatalarda kendinizi bir çocuğun yerine koymanız, onu anlamanın önemli bir yoludur.
  • Seninle gurur duyuyorum: Çocuk anne ve babasının yanında olduğunu hissediyorsa ve yaptığı işten memnunsa, kendine olan saygısı ve güveni her yönden güçlü olacaktır. Bir çocuk için ebeveynlerinin onunla ne kadar gurur duyduğundan daha büyük bir sevinç olamaz.
  • Tekrar deneyebilirsin: Bu deyim sayesinde çocuk herhangi bir sorunla karşılaşmadan daha motive olur ve sorunla karşılaştığında tekrar denemek için kendisinde güç bulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM