Çocuklar Üzerinde Olumsuz Etki Bırakacak Sözler

Çocuklar Üzerinde Olumsuz Etki Bırakacak Sözler

Çocuğunuzun gelişim çağında her şeyine dikkat etmeniz gerekir. Ona söyleyeceğiniz sözler veya kullanacağınız vücut dili, ilerleyen süreçte bilinçaltında ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Çocuğunuzun ruhsal sağlığını koruyarak iyi bir şekilde yetişmesi için, ona karşı kullanacağınız sözlere de dikkat etmeniz gerekir.

Gündelik sorunlardan kaynaklanarak ortaya çıkan öfke, hayal kırıklığı ve yorgunluk uzun vadede anne ve babaları daha gergin hale getirebilir. Sürecin üzerinizde bıraktığı olumsuz etkiler çocuğunuza istemediğiniz sözleri söylemenize neden olabilir.

Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, onlara karşı yapıcı bil dil kullanmanız gelişim sürecinde sağlıklı bir ruh haline sahip olmalarına yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki sözleri sıklıkla tekrar etmeniz, çocuğunuzun psikolojisini yıkmak için yeterlidir. Bu tip söz ve davranışlardan kaçınmanın, iyi bir çocuk yetiştirmek için göreviniz olduğunu da asla unutmayın.

Hiçbir Şeyi Doğru Yapamıyorsun

Çocuğunuza söylememeniz gereken sözlerden biridir. Bu sözü özellikle sık tekrar etmeniz, onda özgüven kaybına neden olacaktır. Özgüven eksikliği yaşayan bireylerin hayatta başarılı olma şansları pek yoktur. Yapabilecekleri işleri dahi yapamaz hale gelebilirler.

Özellikle de henüz gelişim çağında olan çocuklar bu baskıya maruz kaldığında, psikolojik olarak ciddi bir özgüven kaybı yaşayabilirler.

Çocuğunuz tıpkı sizin gibi hatalar yapabilir, bazı eşyaları istemeden de olsa kırabilir veya sizi maddi olarak etkileyecek zararlar açabilir. Her insanda olduğu gibi zamanında sizin de bu tür yanlışlarının içerisinde olduğunuzu unutmayın. Bu durumlarda daha dikkatli olması konusunda uygun bir dille uyarı yapabilirsiniz. Ancak “hiçbir şeyi doğru yapmıyorsun” gibi cümleler kullanmanız, psikolojik yıkama uğramasına sebep olabilir.

Keşke Sende Kardeşin Gibi Olsaydın

Çocuğunuzu kardeşi veya başka bir çocuk ile kıyaslamayınız, psikolojik yıkımın önemli bir parçası olacaktır. Çocuğunuzu başkası ile kıyaslayarak ona hiçbir şey kazandırmazsanız. Tam aksine ondan memnun olmadığınız hareketlerin daha da kötüye gitmesine sebep olabilirsiniz.

Vücudu İle Sorgulamayın

Çocuğunuzun vücudunda kusur olarak tanımlanabilecek şeyler varsa, bunları sorgulayarak üzerine gitmeniz yapacağınız en büyük yanlışlardan biridir.

Örneğin şişman bir çocuğa sahipseniz, onun şişmanlığını sürekli yüzüne vurmanız özgüvenin zedelenmesine neden olacaktır. Ya da yaratılış gereği büyük bir buruna sahip olabilir. Ona tepki verirken bunlar üzerinden hareket etmeniz, ileride psikolojisinin daha fazla bozulmasına sebep olabilir.

Keşke Hiç Doğmasaydın

Bir çocuğa söylenebilecek en ağır sözlerden biri budur. Özellikle söylenenleri iyi bir şekilde algılama kapasitesine sahip olan çocuklarda bu söz ileride sizden nefret etmesine bile sebep olabilir.

Artık Seni Sevmiyorum

Hiçbir anne baba sağlıklı bir psikolojiye sahip olduğu sürece böyle bir cümle kurmaz. Ancak bazen hayatın bizi getirdiği anlık noktalar, istemeden de olsa ağzımızdan ağır sözlerin çıkmasına sebep olmaktadır. Maalesef ki bu sözler istemeden de olsa çocukta ciddi bir yıkıma neden olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM