Çocuklara Asla Söylenmemesi Gereken Sözler

Çocuklara Asla Söylenmemesi Gereken Sözler

Her anne baba birer ebeveyn olmanın yanı sıra, iyi birer de aile içi eğitmen olmalıdır. Çocuklara söylenmemesi gereken sözler sık tekrarlandığında, çocuk gelişimi üzerinde ciddi olumsuzluklar yaratmaktadır. Maalesef ki bazı ebeveynler, çocuklar için adeta zehirli olabilecek bir dil kullanarak gelişimine olumsuz katkıda bulunmaktadır.

Çocuklara Söylenmemesi Gereken İfadeler Nelerdir?

Kelimelerin her zaman bir ağırlığı ve toplumdaki sivil yaşam için temel bir önemi vardır. Kelimeler ve söylemler doğru dikkatle seçilmezse, çocuğunuzun yüzüne vuracağınız bir tokattan daha acı olabilir.

Öfke, bizi başkalarına karşı bu tür saldırgan terimleri ve ifadeleri kullanmaya yönlendirir. Ancak bu öfkenin çocuklar üzerindeki etkileri sadece bir anlık değil, tüm yaşamını alt üst edebilecek kadar önemlidir.

Yanımızda çocuklarımız olduğunda, kesinlikle kötü bir gün geçirmiş olsak bile söylediklerimize ve nasıl söylediğimize çok dikkat etmek bizim için önemli olmalıdır.

Aşağılayıcı Sözlerden Kaçının

Her hakaret, bize önemsiz gibi görünen şeyler bile, bir çocuk veya gençler üzerinde önemli etkiler yaratabilir. Özellikle aşağılayıcı ifadeler, kaçınılması gereken en önemli şeylerden biridir. Çocuğun psikolojik gelişimini alt üst edecek bu eylemlerden mutlaka kaçınmak gerekir.

Yetersiz Olduğunu Asla Söylemeyin

“Yeterli değilsin”, “yetersizsin”, “hiçbir şey yapamazsın” gibi sözlerden mutlaka kaçınılmalıdır. Bunlar çocuğun yanı sıra gençlerinde de kendini tamamen yanlış algılamasına yol açabilir.

Bir şeyi yapamamak, otomatik olarak o belirli görevi yerine getirmek için yalnız hissetmesine neden olur ve çocuğunuz kendine inanmamaya başlar. Aksine, bu uyarıları ebeveynlerine bir tür meydan okuma olarak gören ve büyüdüklerinde bunları yapacağını göstermek isteyen çocuklar vardır. Bu onların hırs yapmasının sonucu olarak, daha fazla hata yapmalarına neden olabilir.

Hakaret veya Küfür

Hakaretler ve küfürle ilgili her şey kesinlikle “zehirli ifadeler” olarak kabul edilmelidir. Kötü kelime, onu fazlaca olumsuz etkiler. Bunun çocuğunuza katacağı hiçbir değeri yoktur. Aksine size karşı kinlenmesine neden olur. Türk toplumunda maalesef ki pek çok ailede bunlar yaygındır ve genellikle karşı kullanılır.

Dahası, duyguları bastırma veya engelleme eğiliminde olan sözler zararlı kabul edilmelidir. “ağlasan bile umurumda değil” tarzında ifadeler, onun kendini değersiz hissetmesine neden olabilecek bir tehlikedir.

Çocuklarımız doğduklarından beri bizim bir parçamız oldular ve hayatımız boyunca bize eşlik ettiler. Başkalarıyla yaşamamıza ve kendimizi mümkün olan en iyi şekilde yönetmemize izin verirler. Çocuktaki herhangi bir duyguyu dizginlemek, onun sadece korku ve öfkeyi değil, aynı zamanda neşeyi veya üzüntüyü de temel olarak görmesine yol açar.

Umutsuz İfadeler Kullanmayın

Çocuğunuza kesinlikle beceremeyeceğine dair umutsuz ifadeler kullanmayın. Bu onda ileriki yaşlarında da özgüven kaybına uğramasına neden olacaktır. Bunun yerine biraz daha gayret ettiğinde başarma ihtimalinin fazla olduğunu belirtmeniz daha faydalıdır.

Kıyaslamayın

Yaratılış itibariyle her insan farklıdır. Tıpkı sizde ve diğer insanlarda olduğu gibi… bu nedenle nasıl ki sizi bir başkasının kıyaslama hakkı bulunmuyorsa, aslında sizin de doğrudan onu başkası ile kıyaslama hakkınız yoktur. Onun ebeveyni olabilirsiniz. Ancak böyle bir kıyaslama, her şeyden önce insan mantığına aykırı bir durumdur.

Çocuklara Söylenmemesi Gereken Sözlerin Gelişimine Etkileri

Çocuklara söylenen zehirli ifadelerin etkileri arasında, kesinlikle düşük benlik duygusu ilk başlarda gelir. Kendine olan özgüvenini kaybeder ve her işinde başarısız olmaya başlar. Bir görev tamamlanmadığı için tembel, aciz, alay edilmiş olarak yargılanmak, bu konuda düşük bir özgüvene neden olur. Bu ise, onu ömrü boyunca etkileyebilir.

Buna ek olarak, çocuk aynı muameleye maruz kalma korkusuyla kendi içine çekilebilir, içine kapanık kalabilir  ve çevresiyle temel ilişkiler kurmaktan korkabilir. Sanki zihnindeki bir ses ona “anne baban sana inanmıyor, başkalarına güvenmeyi nasıl düşünebilirsin?” diyor.

Diğer yandan kendisine yapılan acımasız ve abartılı eleştirileri, artık yetişkinlere karşı bir meydan okuma haline dönüştürebilirler. Bu ise, oldukça tehlikeli bir yaklaşımdır.

Sonuç mükemmel olmasa bile çocukları bir şeyler yapmaya cesaretlendirmek her zaman önemlidir.  Onlara duyduğumuz güven ile bir gülümseyerek bunu belli etmek, ihtiyaç duydukları güvenliği sağlamak için çok önemlidir.

Eleştirinin elbette var olması gerektiğini biliyoruz. Ancak daha sonra pişman olabileceğimiz veya daha da kötüsü asla pişman olmayacağımız kötü sözler söylemek ona vuracağımız en büyük darbe olacaktır.

Bir ebeveyn olursunuz ve çocuklarınız büyüdükçe bu rolü mükemmelleştirirsiniz. Onların yanında yürüyerek eğitimci olursunuz. Bu özel ilişkiyi dingin bir şekilde yaşamak her zaman kolay değildir. Hayat bizi taahhütlerin, engellerin ve zorlukların önüne koyar.

Erkek ya da kadın olarak, aynı zamanda baba ya da anne olmayı nasıl yöneteceğimizi bilmek büyük bir duygusal çaba gerektirir. Çocuklarla doğru cümleleri ve kelimeleri kullanmak kolay değildir, ancak denemek bizim görevimizdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM