Çocuklara Boşanmayı Açıklamanın Yolları

Çocuklara Boşanmayı Açıklamanın Yolları

Son yıllarda Türkiye’de boşanma sayılarında ciddi bir artışın olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Eşler arasındaki farklı birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan uçurum, nihayetinde boşanma gibi istenmeyen problemlere neden olmaktadır.

Özellikle çocuk sahibi çiftlerde ayrılıklar daha zor olarak yaşanmaktadır. Çocuklara boşanmayı açıklamanın zor olması, bu ayrılıkların kırılma noktasını oluşturur.

Psikologların çocuklara boşanmanın anlatılıp anlatılmaması konusunda tartışmaları sürerken, ebeveynlerinde bu konuda kararsız kaldıkları görülmektedir. Ancak her ne olursa olsun çocuğunuza ayrılığı doğru bir şekilde anlatmanız, yaşayacağı psikolojik yıkımı da azaltacaktır.

Onlarla Daha Açık Konuşun

Eşinizle boşanmaya karar verdiyseniz, çocuğunuzun bunu üçüncü şahıslar tarafından duymasına izin vermeyin.

Çocuğunuzu en iyi şekilde ancak siz anlayabilir ve ona gereken değeri de yine siz verebilirsiniz. Bu yüzden bir ayrılık söz konusu ise, çocuğunuzun yaşına ve duygusal yapısına bağlı olarak buna uygun bir şekilde anlatmanız fayda sağlayacaktır.

Onun boşanma gibi bir terimlerden haberi olmayacağını da düşünerek, daha çok gerekli bir ayrılıktan bahsedebilirsiniz.

Yeni Durum Hakkında Suçlayıcı Olmayın

Yaşanan bu ayrılık için eşinizin suçlamanız, eşiniz ne kadar haksız olursa olsun çocuğunuz üzerinde farklı bir yıkıma sebep olacaktır.

Çocukların böyle bir durumu doğrudan idrak etmesi pek mümkün değildir. Bu nedenle bir tarafı suçlayıcı olmaktan vazgeçerek, bunun gerekli bir durum olduğundan bahsedebilirsiniz.

Onunla Nasıl Görüşebileceğinizi Anlatın

Bu ayrılığın çocuğunuzla bağları kopartamayacağını doğru bir şekilde anlatmanız, onun endişe duymasına engelleyecektir.

Çocuğun kimde kalacağına karar verdiyseniz, sonraki süreçte diğerinin onunla nasıl bir etkileşim de bulunacağını anlatmanız faydalı olabilir.

Rutinini Korumaya Özen Gösterin

Boşandıktan sonra çocuğunuzun gündelik rutinin etkilenmemesi, psikolojik sağlığının korunması açısından önemlidir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar onu arkadaşlarından, mahallesinden ve okulundan koparmamaya özen gösterin.

Uzlaşma Beklentisi Olmadığına Dikkat Edin

Boşanma kararının kesin olduğunu ve bunun geri dönüşü olmayacağını uygun bir dille anlatın. Şayet çocuğunuz tekrar barışma umuduna kapılırsa, beynini sürekli bununla meşgul edecektir.

Boşanma Sürecinde Yapılmaması Gereken Şeyler

Boşanmaya karar verdikten sonra, aşağıdaki şeyleri yapmaktan mutlaka kaçınmanız gerekir. Aksi halde, çocuğunuzun psikolojisinde derin yaralar açabilirsiniz.

  • Eşiniz hakkında kötü konuşmamaya özen gösterin.
  • Çocuğunuzu eşinizin peşine taktığınız bir dedektif gibi kullanmaktan vazgeçin.
  • Boşanma sürecinde ve sonrasında çocuklar kesinlikle pazarlık ve şantaj konusu olmamalıdır.
  • Hayatınıza alacağınız yeni kişiyle tanıştırırken, o kişinin çocuğunuz gözünde eşinizden daha değerli olmaması gerektiğini unutmayın.
  • Eşinizle tartışırken bunu çocuğunuzdan uzak bir şekilde yapın.
  • Karşı tarafın çocuğunu görmesine asla engel olmayın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM