Çocukları Azarlamak ve Cezalandırmak Özgüvenini Nasıl Etkiler?

Çocukları Azarlamak ve Cezalandırmak Özgüvenini Nasıl Etkiler?

Özellikle Türk toplumunda Avrupa ve Amerika gibi ülkelere nazaran daha yaygın olan cezalandırma ve azarlama, çocuğun gelişiminde olumsuz etkileri bırakmaktadır.

Özgüven eksikliğine dayalı sorunların ortaya çıkması, bilişsel gelişimi ciddi manada etkileyebilir. Uzmanlar çocukların sıklıkla azarlanmaları veya ağır bir şekilde cezalandırılmaları durumunda, onlar üzerinde kalıcı bir takım psikolojik hasarlarının oluşabileceği konusunda uyarıyorlar.

Her ne kadar çocuk eğitimi zor olsa da çocuğunuzun bilişsel sağlığını koruyarak iyi bir şekilde yetişmesi için, azarlamak veya onu etkileyecek cezalardan uzak durmak gerekiyor.

Bazı ebeveynler çocuklarının sınırı aştığını düşündüklerinde, azarlama ve ceza yöntemine başvururlar. Bu yöntemler doğru kullanıldığında çocuğun yetişmesinde faydalı olabilir.

Azarlamak kısmını bir kenara bırakacak olursak, çocuklar için ceza ve ödül yönteminin eğitimin bir parçası olması mümkündür. Ancak burada verilecek cezaların ne tür olduğu ve şiddeti önem taşımaktadır. Bazı ebeveynler çocuğun psikolojisine doğrudan etki edebilecek ağır cezalar vererek durumu kurtarmaya çalışırlar. Oysaki bu cezalar bir eğitim vermenin ötesine geçerek, çocukta psikolojik olumsuzluklara neden olabilir.

Azarlama ve Cezalar Özgüven Eksikliğine Neden Olabilir

Birçok araştırma enstitüsü tarafından yapılan araştırmalara göre, çocuklara verilecek cezaların psikolojik sağlık üzerinde olumsuz etkiler bırakabileceği ortaya çıkmıştır.

Özellikle çocuğun algılamakta zorlanacağı cezalara maruz kalması, ileriki yaşlarda özgüven kaybının artmasına neden olacaktır. Her çocuk gibi sizin çocuğunuz da birtakım hatalar yapabilir. Bu hataların doğru bir şekilde telafi edilmesi, ancak sizin onun eğitim sisteminde doğru adımlar kullanmanız ile mümkündür.

Küçük yaşlardan itibaren özgüven kaybı yaşamak, yaşın ilerlemesi ile birlikte artan bir başarısızlığın devam etmesine neden olacaktır. Bireylerin yapma kapasiteleri bulunan basit işlerde bile başarısız olmalarının altında, özgüven eksikliği yatmaktadır.

Çocuk eğitiminde azarlama ve cezalandırma gibi yöntemler de aşırıya kaçılması, özgüven eksikliğinin oluşmasında önemli rol oynuyor. Bu sebeple uzmanlar özellikle azarlamanın çocuklar için uygulanmaması gereken yöntemlerden biri olduğunu belirtiyorlar.

Diğer taraftan cezanın çocuğun psikolojisini etkilemeyecek düzeyde tutulması da önem taşıyor. Bunun için çocuk eğitiminde bazı araç ve gereçlerin bir süre yasaklanması, kısa süreli arkadaş görüşmesinin kesilmesi gibi daha çok kısıtlayıcı cezaların verilmesi gerekiyor. Çocuğunuza fiziki şiddet gibi bir ceza verilmesi, hayatı boyunca psikolojik travma yaşamasına sebep olabilecek büyük bir sorun olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM