Çocuklarınızı İnternetin Kötü İçeriklerinden Koruyun

Çocuklarınızı İnternetin Kötü İçeriklerinden Koruyun

Son günlerde gelişen teknolojiler sebebiyle çocukların ve gençlerin internette geçirdiği süreyi de artırmıştır. Bu durum beraberinde birçok da riski getirmektedir. Uzmanlar bu risklere karşı ebeveynlere dikkat edilmesi gereken birtakım uyarılarda bulunuyor.

İnternetin eğlence amaçlı ve bilinçsizce kullanılması çocukların ve gençlerin pornografi, cinsel içerikli mesajlaşmalar ve çocukların cinsel amaçla kandırılmasına yönelik girişimler gibi birtakım risklere maruz bırakabilir. Son dönemlerde evde geçirilen zamanın artmasıyla da sanal cinsellik bağımlılığı adı verilen bir olgu da ortaya çıkmıştır. Uzmanlar aileleri ve eğitimcileri bu konularda bilinçli olmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

İnternet Filtresi Uygulayın

Aileler, çocuklarını cinselliği yanlış öğreten sitelerden uzak tutmalı ve bu konuda çocuklarıyla konuşmaktan çekinmemelidir. Çocukları yaş ve gelişim düzeylerine uygun bir şekilde cinsellik hakkında bilgilendirmelilerdir. Aileler çocukların kullandığı bilgisayarlara muhakkak internet filtresi uygulamalı ve bu filtreler belirli aralıklarla da güncellenmelidir.

Çocuklarının internet geçmişi kontrol edilmeli, indirilen dosyalar, yapılan faaliyetler incelenmelidir. Özellikle bu küçük çocuklar için elzemdir. Uzmanlar gençler için de şu bilgilendirmeleri yapmaktadır:

Öncelikle internette kişiler sizi rahatsız eden şeyler söylüyor ve sizi rahatsız eden şeyler yapmanızı istiyorsa, hemen çevrimdışı olmalısınız ve bu konuda ailenizi bilgilendirmelisiniz. Sanal ortamda size cinsel içerikli dosyalar gönderilirse hemen ailenizle paylaşmalısınız. Kişisel bilgilerinizi hiçbir şekilde başka kişilerle paylaşmayın. Yaş sınırı bulunan sitelere kesinlikle girilmemelidir.

Çocuklar ve Gençler Savunmasız Kalıyor

Uzmanlara göre sanal cinsel bağımlık konusunda en savunmasız yaş grubu çocuklar ve gençlerden oluşuyor. Ülkemizde yapılan çalışmalarda, filtre programlarının cinsel içerikleri denetleyemediği ortaya konmuştur.

İnternette sürekli cinsel içerikli materyallerle meşgul olan gençler zamanla bağımlı hale geliyor. Bunun sonucu olarak gençlerde mutsuzluk ve psikolojik bozukluklar baş gösteriyor. Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre 9-12 yaş grubu arası çocukların %14’ü cinsel çevrimiçi cinsel içerikli görüntülere maruz kalmıştır. Araştırmaya katılan çocukların %30’u internet kullanımını azaltmış, çok az bir kısmı ise filtre ve bağlantı ayarlarını değiştirmiştir.

Türkiye’de Sanal Cinsel Bağımlılık Oranı: %7,5

Yapılan bir başka araştırmaya göre ergenlerin %45’inin çevrimiçi cinsel sitelere girdiğini ortaya koymuştur. Bazı gençler istemeden de olsa cinsel içerikli materyallere maruz kalma şeklinde oluşmuştur. Bu durum sonucunda gençlerin hormonal gelişimleri nedeniyle cinselliği olan ilginin artmasına sebep olmuştur.

Gerek merak gerek cinsel gelişim sürecinin etkisiyle sanal cinsel materyaller bilinçli kullanılmaya başlamıştır. Bu durum zamanla takıntı haline gelip, kontrol kaybına sebep oluyor. Bu durumların engellenmesi amacıyla ebeveynlere ve eğitimcilere internetteki zararlar anlatılmalıdır. Ayrıca gençler ve çocukların yaş ve gelişim düzeylerine uygun bir şekilde cinsellik eğitimleri verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM