Emziren Anneler için 10 Tavsiye

Emziren Anneler için 10 Tavsiye

Çocuk sağlığı ve Hastalıkları alanında çalışan doktorlar emziren annelerin beslenmesiyle kolik bebeklerin arasında bir ilişki olduklarını vurgulamışlardır.

Bebekler çoğunlukla gaz sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Kolik bebekleri olan ebeveynler için durum daha da karışık hale gelir. Ebeveynler ne yedireceklerini bilemez duruma gelmiştir. Uzmanlar annelerin beslenmesinin bebeklerin sağlıkları açısından son derece önemli olduğunun üstünde ısrarla durmaktadırlar. Uzmanlara göre anneler beslenirken tüm besin gruplarına yer vermeliler ve dengeli beslenmeye özen göstermelilerdir.

Gazlı İçecekler Tüketilirken Dikkat Edilmeli

Gaz yaptığı bilinen bazı besinlere dikkat edilmeli ve tüketmekten kaçınılmalıdır. Mercimek, nohut, bulgur, soya, kuru fasulye, yeşil mercimek gibi bakliyatlar tüketilmemeli.

Aynı zamanda brokoli, Brüksel lahanası, brokoli, pırasa, bezelye, bakla, karnabahar, lahana, soğan, bakla, turp gibi sebzelere de dikkat edilmelidir. Turunçgiller, ananas, erik, şeftali gibi meyveler inek sütü, isot, kahve, gazlı içecekler ayarlı tüketilmelidir. Emziren anneler bu besinleri tüketirse çocuklar gaz sorunları yaşayabilir.

10 Besin Önerisi

 1. Anne sütü çoğunlukla su içerir. Bu sebepten emziren anneler su tüketimine dikkat etmelidir. Yaklaşık 3 litreye kadar su tüketimi yeterli olacaktır. Ihlamur, lavanta, papatya gibi rahatlatıcı ve anne sütünü artırdığı bilinen çaylarda içilebilir. Günde bir iki fincandan fazla içilmemelidir. Zayıflama çayı şeklinde çaylardan kaçınılmalıdır. Su içmeyi unutan anneler her emzirmeden sonra bir bardak su içerek açıklarını kapatabilirler.
 2. Muhakkak iyotlu tuz kullanmaya özen gösterilmelidir. İyot vücutta üretilebilen bir element değildir o yüzden dışarıdan alınması gerekmektedir. İyotun bebeklerin zekâ gelişiminde etkili olduğu bilinmektedir.
 3. Mutlaka her besini mevsiminde tüketmeye özen gösterilmelidir. Mevsimi olmayan besinlerden kaçınılmalıdır. Hormon içeren meyve ve sebzelerden kaçınılmalıdır.
 4. Günlük yumurta kullanmaya çalışın. Yumurta çocukların beyin gelişimi açısından vazgeçilmez gıdalardan biridir. Et, tavuk, yumurta gibi protein bakımından zengin olan sebzeler haftada üç veya dört kez tüketilmelidir.
 5. Kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri tüketmeye dikkat edilmelidir.
 6. Haftada bir veya iki kez balık tüketilmesi gerekmektedir.
 7. Emzirme döneminde emziren annelerin demir ihtiyacı artmaktadır. Bu demir ihtiyacını karşılamak amacıyla yumurta, kırmızı et, kurutulmuş meyveler tüketilmelidir.
 8. Anne sütünü artırdığı bilinen tahin, yulaf, arpa, ceviz, rezene, fındık, dereotu gibi besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir.
 9. Her besin grubundan olmak üzere dengeli şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir.
 10. Tam tahıllı ekmek kullanmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM