Erkeklerin Memesi Ne işe Yarar?

Erkeklerin Memesi Ne işe Yarar?

Hazır erkekler kategorimiz varken, kadınlarında sık sorduğu sorulardan biri olan erkeklerin memesi ne işe yarar? Sorusuna da bir cevap verelim istedik. Sahi bunu hiç düşündünüz mü? Herhangi bir süt vermemesine rağmen erkeğin memesi neye yarar? Siz düşündünüz mü bilmiyoruz ama, Google aramalarına bakıldığında binlerce insanın bunu düşündüğünü gördük.

Yapılan bilimsel araştırmalar, hayvanlar üzerinden gerçekleşmiş olsa da erkek hayvanların fizyolojik olarak süt üretmelerinin mümkün olduğunu gösterdi. Buna rağmen erkeklerin süt vermesi, sadece yarasalar ve bazı keçiler dışında, hiçbir memeli hayvan veya insanda görülmemektedir. Tüm memeli canlılarda erkek veya dişi fark etmeksizin, süt bezleri bulunuyor. Ancak erkeklerin süt bezlerinin işlevsiz ve gelişmemiş olması, süt vermelerini engellemektedir.

Süt Vermez Ama; Erkeğin Memesi Ne İşe Yarar?

Erkeklerin meme uçlarının, fiziksel olarak herhangi bir işlevi bulunmuyor. Erkeklerin neden memesi var? Meme ucu ne işe yarar? Gibi sorulara bu anlamda doğrudan bir cevap söz konusu olmamaktadır.

Meme uçlarının olmasındaki en temel sebep, hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin oluşumu ile alakalıdır. Kromozomlara dayalı olan nedenler, henüz bebek gelişirken meme ucunun şekillenmesine neden olmaktadır. Bunun için, şu denilebilir;

Hayat Dişi Olarak mı Başlıyor? Oluşumda Cinsiyet Farkı Nedir?

İnsan anne karnında ilk oluşuma başladığında, herhangi bir cinsiyet ayrımı bulunmuyor. Bu yüzden anne karnında bebeğin cinsiyeti belirli bir süre sonra belli oluyor. İnsan 23 çift kromozom taşımakta ve bunların 22 tanesi, kadın ve erkek üzerinde aynıdır. Sadece 1 tanesi, cinsiyet farklılığını belirlemektedir.

Henüz anne karnında embriyo aşamasında olan bir insan babasından ve annesinden birer X kromozomu almışsa kız bebeği oluyor. Ancak babadan Y kromozomu anneden ise X kromozomu alınmışsa, bebek erkek olarak dünyaya geliyor.

Bebeğin anne ve babasından aldığı cinsiyetin belirlenmesinde rol oynayan 23. Kromozom, bebeğin cinsiyetini belirlemektedir. Daha sonra vücut bu sinyaller ile bebeğin cinsiyetine göre oluşumunu tamamlamasına yardımcı oluyor. Erkek organ gelişimleri de bu sinyallere göre oluşuyor.

Erkek memesi de bu oluşumdan önce tamamlanmış olduğundan, sonraki hormonal değişimler bebeğin erkek olması durumunda memenin büyümesini engelliyor. Kız bebek belirtileri ise farklı hormonsal değişiklere neden oluyor. Nihayetinde ergenliğe girene kadar, kız çocukları ve erkeklerin göğüslerinde belirgin bir farklılık görülmüyor. Ergenliğe girmeyle başlayan yeni hormonsal değişiklikler, kız çocuklarında meme oluşumunu farklılaştırıyor.

Erkeklerin Bebek Üzerinde Çiftleşmekten Başka Katkısı Bulunmuyor

Bilimsel olarak bakıldığında erkeklerin memesi veya diğer fizyolojik özelliklerinin, çocuklara çiftleşme dışında bir katkılarının olmadığını gösteriyor. Çiftleşmeden sonra yaşanan döllenme sonrasında, bebeğin gelişimi sadece anne vücuduna bağlı kalıyor. Doğum sonrasında ise yine bebeğin en büyük ihtiyacı olan anne sütü, yine ancak anneden elde edilebilecek en önemli besin kaynağı olarak öne çıkmaktadır.

Erkek memesi ne işe yarar? Nasıl oluşur? Ve benzeri sorulara verilecek cevaplar bu şekilde şekilleniyor. Yani aslında herhangi bir önemli etkisi bulunmayıp, sadece hormonsal olaylara bağlı olarak gerçekleşen bir durum olarak görülüyor.

Erkeğin memesi ne işe yarar? Konusu hakkında, sizlerin de yorumlarınızı bekliyoruz hanımlar 😊

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Erkek

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Yazıyı okurken gözü takılan bi ben miyim mahsus çekici resimler koymuşunuz sizi gidi sizi 🙂

  2. Aynen öyle resimleri çrkici koyuyorlarda beni ilgilendirmez anacım yavuklum var 😛
    Enhoşuma gideni bebeğe ilişkiden doğuma kadar katkısı olmaz kısmı oldu. Biz kadınlar gerçekten çok değerliyiz ya

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM