Eşlerin Kavga Ederken Yaptığı 10 Önemli Hata

Eşlerin Kavga Ederken Yaptığı 10 Önemli Hata

Bir ilişki ne kadar sağlıklı devam ederse etsin, özellikle uzun süreli ilişki ve evliliklerde iplerin gerilmesi mümkündür. Mutlu çiftlerinde nadiren de olsa tartışmaları hatta kavga etmeleri mümkündür. Bu tartışmalar sırasında eşlerin kadın veya erkek fark etmeksizin yapmış oldukları 10 önemli hata, evlilik temelini daha derinden sarsmaktadır. Hatta bazı hatalar vardır ki, evlilik ve ilişkilerde kapanmaz yaraların açılmasına neden olabilir.

Sürekli suçlayıcı olmak

Eşinizle kavga ederken yapacağınız en önemli hatalardan biri, sürekli karşı tarafı suçlamaya yönelmektedir. Karşı taraf belki gerçekten suçlu olabilir. Ancak iyi giden bir ilişkide tarafların yapması gereken, suçlayıcı olmak yerine sorunun çözümüne yönelik bir yaklaşım sergilemek olmalıdır.

Tartışma sırasında daha fazla konunun açılması

Herhangi bir sebepten dolayı tartışırken başka bir konuyu açmak, tartışmanın tam manasıyla kavgaya dönüşmesindeki en önemli nedenlerden biridir. Özellikle de geçmişte yaşanan sorun ve hataların tekrardan dile getirilmesi, aranızdaki sorunun ciddi anlamda büyümesine neden olacaktır. Bunu yapmayı tercih etmekten kaçınmak ve sadece mevcut sorunun çözümüne katkıda bulunmak, ilişkinizi kurtaracak bir yoldur.

Savunmaya geçmiş bir vücut dili

Sürekli kendinizi savunur bir halde vücut dili kullanmanız da karşınızdaki kişi için kışkırtıcı olabilir. Örneğin tartışma sırasında kendinizi fiziki savunmaya almak için eşinizi iteklemeniz, tartışmayı kavgaya dönüştürebilir. Bu nedenle savunmacı bir vücut dilini mümkün olduğunca az kullanmanız ve fiziki bir yaklaşım yoksa yine fiziki bir savunmaya geçmemeniz önemlidir.

Abartılı olmak

Tartışma sırasında abartılı ifadelerin kullanılması, kesinlikle yapılmaması gereken şeylerden biridir. Bir insanın olduğundan farklı olarak abartılı bir suçlamayla karşılaşması, sorunun çözülemeyeceği düşüncesine kapılmasına sebep olur. Bunun sonucunda da eşiniz sorunu çözüme kavuşturmak yerine, uzamaması için kapatmayı tercih edebilir. Böyle bir durumda bu sorun sadece kabuk bağlamış bir yaradır. Dokunduğunuzda tekrar kanayacaktır.

Eşinizle tartışırken abartılı suçlama ve ifadelerden kaçınmalı, sinirle bile olsa sadece haklı çıkmak için abartıdan uzak durmalısınız. Konuyu en yalın hali ile ele almanız, daha çözüm odaklı bir yaklaşım olabilir.

Açlık ve yorgunlukta tartışmakta yanlıştır

Anlık bir öfkeyle tartışmaya başlamayıp sorunu çözmek için planlı hareket ediyorsanız, yorgun ve açken tartışmaktan kaçınmanız gerekir. Bu tip fiziki ve ruhsal olumsuzluklarda, her insan gibi sizlerde daha agresif olabilirsiniz. Bunun neticesinde ise tartışmanın büyümesi ve çözülmemesi söz konusu olacaktır.

Tartışmada Birden fazla konuya yer vermek

Herhangi bir konuyu tartışırken başka bir tartışma konusu açmanız, yapabileceğiniz önemli yanlışlardan biridir. Bunu yapmanız mevcut tartışmanın daha fazla alevlenmesine neden olacak ve tamiri zor bir sürece doğru sizi sürükleyecektir.

Tepkinin sessiz kalınarak verilmesi

Yaygın olarak yapılan yanlışlardan biri ise, karşı tarafa sessiz kalarak tepki vermektir. Bu durum kavgayı sakinleştirmek için bile olsa, aslında sorunun çözümüne hiçbir katkı sunmayacaktır. Bu nedenle sorununuzu konuşarak sakince çözmek, en akılcı olanıdır.

Yanlış zamanda yanlış yerde tartışmak

Tartışmanın yer ve zamanı, tartışmanın nasıl sonuçlanacağında belirli rol oynayacaktır. Bu nedenle mutlaka doğru yerde ve zamanda tartışarak, daha fazla çözüm odaklı olabilirsiniz.

İddiaların dinlenmemesi

Karşı tarafın iddialarını tam olarak dinleyip anlamak, sorunun çözümüne katkı sunar. Aksi ise onun söylediklerini daha fazla yanlış anlayarak sorunun büyümesine neden olur.

Kabalık

Haklı ve sinirli olabilirsiniz. Ancak karşınızdaki insanın sizin için en azından o ana kadar değerli olduğunu unutmayın. Ayrıca onu veya tartışma konusunun yanlış anlaşılma ihtimalini de değerlendirin. Kaba söz söylemek kırıcı olmanıza ve ilişkinizi daha fazla zedelemenize neden olacaktır.

Tehdit edici bir tarzda olmak

Eğer ki karşınızdaki ile sorunlarınızı çözmek ve evliliğinizi daha sağlam bir zemine oturtmak istiyorsanız, tehdit edici bir söyleme girmemeniz gerekir. Nasıl bir ilişki yaşarsanız yaşayın, tehdit dili hem size hem ilişkinize zarar verecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM