Evin Havasını Değiştiren En İyi İç Mekân Bitkileri

Evin Havasını Değiştiren En İyi İç Mekân Bitkileri

Bazı bitkiler bulundukları ortamların havasını değiştirerek, ortamı daha sağlıklı hale getirirler. Nem dengesinin korunması, havanın temizlenmesi ve hatta ortamın serinletilmesi gibi önemli faydaları bulunan bu bitkiler, aynı zamanda dekoratif özellikleri ile de dikkat çekiyorlar.

Kurdele çiçeği

İç mekân bitkileri arasında oldukça popüler olan kurdele çiçeği, farklı görünümü ile özellikle ofis ve evlerin giriş kısımlarında tercih ediliyor. Yaz aylarında ortama serinlik katması ile bilinen kurdele çiçeğinin, doğrudan güneşe maruz kalmaması gerekir.

Benjamin

Havadaki nem dengesinin korunmasına yardımcı olduğu bilinen Benjamin, özellikle hasta bulunan evlerde nem dengesinin korunması bakımından daha fazla önem taşıyor. Bakımının kolay olması nedeniyle tercih edilen bitki, aydınlık ve doğrudan güneş görmeyen ortamlarda tutulmalıdır.

Aloe vera son derece kolay bir bakıma sahip olan aloe vera bitkisi, son yıllarda Türkiye’de de iç mekan bitkisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Aloe veranın faydaları hakkında birçok şeyi biliyoruz. Bu yüzden onun faydalarından bahsetmek yerine, evin havasını daha sağlıklı kıldığından ve serinletici yapısından bahsetmek bu liste için yeterli olacaktır.

Yelken çiçeği

Uzun ve geniş yaprakları ile bilinen yelken çiçeği, bulunduğu ortamdaki fazla nemi emip nem dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor. Özellikle aşırı sıcak havalarda evin daha senin kalmasına yardımcı olan bitkinin, havayı temizleyici etkisi de bulunmaktadır.

Paşa kılıcı en fazla tercih edilen iç mekân dekoratif bitkilerinden biri olan paşa kılıcı, havanın temizlenmesinde ciddi katkılar sağlıyor. Nem dengesinin yanı sıra hava sıcaklığını da dengelemesi, bitkinin özellikle sıcak iklime sahip bölgelerde daha fazla tercih edilmesinin nedenlerinden biridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM