Gebelikte kontrollerinizi ihmal etmeyin

Gebelikte kontrollerinizi ihmal etmeyin

Anne olacağınızı öğrendiğinizde ki mutlulukla birlikte bebeğinizi koruma içgüdüsü oluşacaktır. Onun için en sağlıklı yiyecekleri tüketirken, gelişimini yakından takip etmeli ve doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz

Anne adayının sadece kan değerlerinden bakılarak bile bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlayabilmek mümkün.

Düzenli Kan Tahlili Yaptırın

Her ay düzenli, gebeliğin son ayında ise her hafta doktor kontrollerine giderek bebeğinizin kilo, boy ölçülerini öğrenip, kalp ritmini dinleyebilir, bebeğinizi yakından takip edebilirsiniz. 3 ayda bir kan tahlili yaptırarak kan değerlerinizde herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kansızlık, demir eksikliği gibi kan değerlerinde düşüşler olduğu takdirde doktorunuz siz ve bebek için en doğru takviyeyi verecektir.

Gebeliğin belirli dönemlerinde önerilen tarama testlerini yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Tarama testleri 2’li, 3’lü ve 4’lü tarama testi olmak üzere 3 kez yapılır. Annenin belirli dönemlerde vermiş olduğu kan değerleriyle bakılmaktadır. Tarama testlerinde özellikle kalıtsal hastalıkların olup olmadığına bakılmaktadır. Kesin sonuç vermeyen ama ihtimalleri gözden geçiren ve risk faktörlerini ortaya çıkaran bir testtir.

Ayrıntılı Ultrasonu İhmal Etmeyin

Kadın doğum uzmanları gebeliğin 21. ve 24. haftalar arasında ayrıntılı ultrasonu önermektedir. Yaklaşık 45 dakika 1 saat süren ayrıntılı ultrasonda bebeğin bütün organları tek tek incelenmektedir.

Böbrekleri, kalbi, beyni, omurilik yapısı, kol ve bacak kemiklerinin uzunluklarından mesane doluluğuna kadar ayrıntılı bir şekilde bakılmaktadır. Eğer herhangi bir sorun saptanırsa erkenden müdahale edilme şansı tanınmaktadır. Bu sebeple anne adayları, ayrıntılı ultrasonu mutlaka kaçırmamalı.

Gebelikte Glikoz Tarama Testi

  1. ve 28. Haftalar arasında ise anne şekerli su içtikten bir saat sonra verdiği kan tahliline bakılarak gebelik diyabeti olup olmadığı öğrenilmektedir. Eğer sonuç olarak gebelik diyabetine rastlanırsa bebek üzerinde ciddi etkileri görülmektedir. Yine anne bunu doktor kontrollerine aksatmadan gittiği takdirde öğrenebilir ve önlemler alınabilir.

Her anne doğum sonunda sağlıklı bir bebekle kucaklaşmak istemektedir. Bu gebelik sürecinde yaşadığı kaygılar, değişen hormonlar ile annenin üzerinde oluşan stres farklı düşüncelere yol açabilir. Bu durumda annenin bilinçli bir şekilde hareket etmesi ve bir kadın doğum uzmanından yardım alması gerekmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM