Hafıza Üzerinde Muhteşem Etkiye Sahip Olan 8 Besin

Hafıza Üzerinde Muhteşem Etkiye Sahip Olan 8 Besin

Hafıza sadece geçmişte olup biten şeylerin hatırlanması değil, aynı zamanda beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasını gösteren bir işarettir. Bu nedenle kuvvetli bir hafıza, tüm vücut sağlığı için bilinenden daha fazla öneme sahiptir.

Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı beslenme düzenine sahip olan kişilerin bilişsel yaşları tam 7,5 yıl geriye gidebilmektedir. Bu süre oldukça iyi olup, beyinsel fonksiyonların olumlu etkilenmesine de katkı sağlamaktadır. Güçlü bir hafızaya sahip olmak, hayatınızda yapacağınız planları gerçekleştirirken de önemli faydalar sağlar.

Yapılan birçok araştırmaya göre gençliğinde daha kuvvetli bir hafızaya sahip olan kişilerin, yaşlılık döneminde Alzheimer ve demans gibi önemli yaşlılık hastalıkları ile daha az karşılaştıkları görülmüştür. Bunun en temel nedeni ise, mutlaka sağlıklı ve düzenli beslenmektir. Diğer taraftan alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların terk edilmesi önem taşır. Bir başka öneme sahip olan konu ise, işlenmiş ve sağlıksız gıdalardan uzak durmaktır.

Gerçek manada güçlü bir hafıza için, aşağıdaki besinlerin düzenli tüketilmesi önem taşır. Bu besinler sadece hafıza üzerinde değil genel sağlık üzerinde de önemli faydaları bulunan sağlıklı yiyecekler olarak bilmektedirler.

Zeytinyağı

Bilindiği üzere zeytinyağı kalp ve damar dostu gıdalar arasında ilk sıralarda yer alır. Diğer yandan beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışması üzerinde de önemli etkileri olduğu görülmüştür. Doymamış yağ asitleri açısından zengin içeriğe sahip olan zeytinyağı, en sağlıklı bitkisel yağlar arasında bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi, daha sağlıklı bir vücut için inanılmaz etkiler göstermektedir.

Fındık

Kuruyemişler arasında en sağlıklı besinlerden biri olan fındık, zengin protein içeriği ile sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Haftada 4 veya 5 porsiyon ortalama 50 gram fındık tüketilmesi, hafızayı güçlendirme açısından faydalıdır. Fındığın yanı sıra 2 yemek kaşığı miktarında tüketebileceğiniz fındık ezmesi de hafıza ve beyin üzerinde fayda vermektedir.

Özellik de bunama gibi yaşlılığın en önemli sorunlarından biri olan hafıza problemlerine karşı iyi gelmektedir.

Balık

Balığın hafıza üzerindeki etkileri bundan neredeyse 120 yıl önce keşfedilmiştir. Son yıllarda yapılan tüm araştırmaların vardığı ortak sonuç, balığın hafızanın kuvvetlenmesinde ve beynin daha iyi çalışmasında faydalı olduğu yönündedir. Omega 3 yağ asitleri içeren balık, zengin mineral ve vitaminleri ile vücuttaki ihtiyaç duyulan mineral ve vitaminlerin kolay alınmasını sağlar.

Kümes Hayvanları

Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarının yanı sıra kaz ve ördek gibi hayvanların etleri ve yumurtaları, hafıza üzerinde etkili rol oynar. Derisiz olarak tüketeceğiniz kümes hayvanları, yumurtaları ile de kahvaltı sofralarını süslerler.

Tam Tahıllı Gıdalar

Sağlıklı karbonhidrat olarak tüketebileceğiniz tam tahıllı besinler, beyin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu gıdalar metabolik sendrom gibi Alzheimer riskini artıran çeşitli etkilere karşı fayda sağlamaktadırlar.

Fasulye

Yeşil veya kuru fasulyenin hafıza üzerinde birçok faydası bulunuyor. Özellikle yeşil fasulye hafıza kuvvetlendirici etkiye sahip olduğu gibi, zengin lif içeriği ile de sindirim sistemi üzerinde faydalar sağlar. Lif aynı zamanda beyin sağlığına faydaları olan besin içeriğidir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Brüksel lahanası ve brokoli başta olmak üzere, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin detoksifikasyonu destekleyerek beyin fonksiyonlarını artırdıkları bilinmektedir.

Çilek

Birçok araştırma meyve içeriklerinin vücut tarafından beyne gönderilen sinyallerin, beyin tarafından daha iyi işlenmesine yardımcı olduklarını gösteriyor. Çilek zengin vitamin ve mineral içeriği ile güçlü bir hafızanın oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Besin

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM