Hamile Kadınlarda KOVİD-19 Erken Doğum Riskini Artırıyor

Hamile Kadınlarda KOVİD-19 Erken Doğum Riskini Artırıyor

Yapılan araştırmalara göre koronavirüs, erken doğum riskini de artıyor. Bu aşamada aşı olmanın önemini vurgulayan bir araştırmaya göre, gebelikte COVID-19’u geçirmek, 32 haftadan daha kısa bir sürede, erken doğum riskini önemli ölçüde artırıyor.

Birçok kadının hamilelikte COVID-19 aşısı konusunda şüpheleri var. Özellikle aşı karşıtları tarafından yapılan propagandalar, anne adayları üzerinde daha fazla tedirginlik yaratıyor. Ancak yetkililer bu ilaçların güvenli ve etkili olduğunu ve ciddi bir SARS-CoV-2 enfeksiyonundan kaynaklanan gelecekteki sağlık sorunlarını önleyebileceklerini bildirdi.

Şimdi, California-San Francisco Üniversitesi üyeleri tarafından yapılan bir araştırma, hamilelikte koronavirüs geçiren kadınların çok erken doğum, yani 32 haftadan az gebelik riskiyle karşı karşıya olduklarını gösterdi.

Erken Doğum Riski %60’dan Daha Fazla

Spesifik olarak, araştırma, COVID-19’u geçirmiş hamile kadınların 32. gebelik haftasından önce doğum yapma riskinin %60’a kadar daha yüksek olduğunu gösteriyor. 37. Haftaya kadar ise dünyaya gelen bebeğin zaten prematüre olarak kabul edildiğini açıklanarak, 32 haftadan sonra erken doğum riskinin ise %40 olduğu belirtildi.

Koronavirüs Obezite ve Diyabet Gibi Hastalıklarla Riski %160 Artırıyor!

Amerika’da kısa süre önce gerçekleşen bir çalışma, diyabet, obezite veya hipertansiyon gibi başka rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda koronavirüs nedeniyle erken doğum riskinin daha fazla olduğunu gösterdi. Bu çalışmaya göre diyabet, obezite ve hipertansiyon başta olmak üzere belirgin rahatsızlıkları olan kadınlarda bu risk, %160 daha fazla görülüyor.

Erken doğumlar daha fazla bebek komplikasyonuna yol açar

İspanya’da, COVID-19 ile hamile kadınların durumlarında artış göz önüne alındığında, Halk Sağlığı Komisyonu gibi tüm hamile kadınlar önce tüm dozlarda ile aşılanması olarak bir dizi tavsiye üzerine kabul etti gebeliğin ikinci üç aylık dönemin sonu olan, koronavirüsten kaynaklanan komplikasyon riskinin en yüksek olduğu zaman rapor edilmiştir.

Yazarlar ayrıca erken doğum oranlarının doğumların spontan veya tıbbi olarak endike olmasına bağlı olarak değişmediğini, bunun Karasek’in açıkladığı gibi COVID-19 tanısı ile erken doğum arasında çoklu yolların varlığını gösterebileceğini bulmuşlardır. Öyle olsa bile, çalışmada hastaların hastalığının şiddeti veya hangi ayda enfekte oldukları gibi belirli sınırlamalar var ve araştırmacılar bu ilişki hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla vakayı analiz etmeye devam ettiklerini belirtiyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM