Hamilelik Belirtileri (Erken ve Geç Dönem)

Hamilelik Belirtileri (Erken ve Geç Dönem)

Hamile olduğunuza dair şüpheleriniz varsa, hamilelik belirtileri ile böyle bir süreçte hamile olup olmadığınızı netliğe kavuşturmak isteyebilirsiniz. Birçok belirti kadınların tamamında ortak şekilde görülürken, bazıları ise her kadında farklı bir şekilde ortaya çıkar.

Bir kadın için hayatının dönüm noktalarından olan hamilelik, mutluluk ve heyecanın bir arada yaşandığı en önemli süreçtir. Yaşanan belirtilerle birlikte yapılan gebelik testi, heyecanın en uç noktasıdır. Çünkü artık şüpheleriniz daha fazla kesinlik kazanacaktır. Hamile kalınması ile vücutta fiziksel değişiklikler olması çok normaldir. Ancak bu değişiklikler erken hamilelik döneminde, çok sık ortaya çıkmaz. Genellikle ruhsal ve hormonal değişiklikler, erken hamilelik belirtileri olarak kabul edilirken, gebeliğin ilerlemesi ile geç belirtilerde yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.

Erken Ve Geç Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Sırasıyla erken ve geç dönem belirtileri şunlardır;

Adet Gecikmesi

Yaşanan adet gecikmesi, gebeliğin erken belirtileri arasında yer alır. Hamile kalınması ile ilk adet takviminde gecikmenin yaşanması söz konusudur. Ancak bu gecikmelerin, her zaman bir belirti olduğunu söylemek mümkün değildir. Adet gecikmeleri farklı hastalıkların belirtisi olarak veya stres kaynaklı da ortaya çıkabilir.

Kasık Ağrıları

gebelikte kasık ağrısı
Kasık ağrısı görülen belirtilerden biridir.

Yine erken görülen işaretlerden biri de kasık ağrılarıdır. Özellikle 4 ve 5. Haftalarda rahim yerleşmesi ile daha yoğundur. Yaşanan kasık ağrıları, erken dönem belirtileri arasındadır. Bu ağrılar bazı gebeliklerde, 1 hafta sonra ortaya çıkabilir. Özellikle birkaç hafta sonra ağrılar şiddetli bir şekilde devam ederken, anne adayının hareket kısıtlılığına sebep olacaktır.

Akıntı Ve Hafif Kanamalar

Lekelenme şeklinde görülen akıntılar, rahmin yerleşmesi sonucu ortaya çıkar. Embriyo bu süreçte rahme tutunduğu için, lekelenme şeklinde kanamalar görülmesi söz konusudur. Diğer yandan sümüksü beyaz akıntı gibi çeşitli vajinal akıntılar, erken dönemlerden başlayarak doğum sürecine kadar görülür. Hamilelik zamanında kanamalı akıntıların gelmesi tehlikeli olabileceği için, mutlaka doktor kontrolüne gitmek gerekir.

Göğüslerde Hassasiyet Artar

göğüslerde hassasiyet gebelik belirtileri
Göğüslerde karıncalanma ve hassasiyet artar.

En erken gebelik belirtileri arasında ortaya çıkan göğüslerdeki hassasiyet, hamilelik boyunca devam eder. Özellikle meme uçlarında renk koyulaşması ve büyümesi, göğüslerde görülen değişikliklerden bazılarıdır. Ayrıca göğüslerdeki damarlar daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar.

Meme uçlarında ve çevresinde karıncalanma hissi, göğüslerin büyümesi ve ağrılar hissedilmesi, göğüslerde hamilelik belirtisi olarak sayılabilecek şeylerdir.

Yorgunluk Hissi

Kendinizi son dönemlerde sıklıkla yorgun hissetmeniz bir işarettir. Yaşanan bu süreçte progesteron hormonunun artması, anne ayının kendini halsiz ve yorgun hissetmesine sebep olur. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında, fazla yorgun ve halsiz hissetmek mümkündür.

Mide Bulantısı

en erken hamilelik belirtileri
Erken ve geç gebelik belirtileri arasında mide bulantısı

Neredeyse anne adaylarının tamamında görülen en önemli belirti, mide bulantısı yaşanmasıdır. İlk birkaç haftadan başlayarak hamileliğin sonuna kadar devam eden bulantılar, sosyal hayatınızı olumsuz etkiler. Bazen kusmaya sebep olan bulantılar, östrojen ve beta HCG hormonları sebebiyle, daha sık ortaya çıkar.

Baş dönmesi belirtilerden biridir

Yaşanan hormonsal değişiklikler, sıklıkla baş dönmesine sebep olur. Bunun nedeni ise gebelik sürecinde kan damarlarının genişlemesi ve annenin besin ihtiyacıdır. Genişleyen kan damarları tansiyonun düşmesine sebep olarak, baş dönmesine neden olacaktır.

Mide Ekşimesi

Hamilelikte mide ekşimesi yaşanması, midede yaşanan problemler veya besinler sebebiyle değildir. Bu süreçte anne adayının rahim bölgesinde yaşanan büyüme, bölgede bulunan organları sıkıştırır. Bunun sonucu olarak da mide sıkışacağı için, reflü ve mide ekşimesi gibi sorunlar görülür.

Baş Ağrıları

Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında görülen baş ağrısı sorunları, migren hastalarında daha şiddetli olur. Hamilelik nedeniyle strese giren anne adaylarında, baş ağrısının daha fazla görülmesi söz konusudur.

Kokulara Karşı Hassasiyet

gebelik belirtileri ve koku hassasiyeti
Koku hassasiyeti gebeliğin belirtileri arasındadır.

Anne adayı kadınların, hamile olmayan kadınlara göre daha yoğun koku hassasiyetine sahip oldukları bilinmektedir. Normal süreçte alınması zor kokular dahi, hamilelikte birlikte daha net hissedilmektedir. Hatta hassasiyetin artması ile, parfüm veya yemek kokuları anne adayında mide bulantısına ve kusmaya neden olmaktadır.

Sıklıkla İdrara Çıkma İhtiyacı

Sık idrara çıkmak, özellikle döllenme yaşandıktan sonraki dönemde görülmeye başlar. Yani en erken hamilelik belirtileri arasında, ilk 2 haftadan sonra sık idrara çıkma görülür. Rahmin genişlemesi ve idrar torbasına baskı yapması, bu belirtinin ortaya çıkmasının nedenidir.

Vücut Isısı Artar

Hamilelikle birlikte, vücut ısısının artması söz konusudur. Normal sürece göre hamilelik döneminde, vücut ısısının yüksek olması normaldir. Ancak şüphe duyulabilecek şekilde yaşanan ısı artışları varsa, mutlaka doktora gerekir.

Aşerme

aşerme bir belirti olabilir
Aşerme yaşanan belirtilerden biridir.

Hamile kadınların göstermiş olduğu en önemli belirtilerden biri, sevdiği yiyeceklere karşı aşırı istek duymaktır. Hatta fazla sevmediğiniz yiyecekler bile, bu dönemde sizin için tercih sebebi olacaktır. Sıkça karşılaşılan bu durum, daha çok nadir tüketilen ve sevilen yiyecekler için daha sıktır.

Kilo Alımı

Gebeliğin doğal bir sonucu olarak, yavaş yavaş kilo almaya başlayabilirsiniz. Karın şişkinliği dışında kilo alımında belirgin bir artış söz konusudur. Ancak bazı kadınlar, hamileliğin ortasına kadar hiç kilo almadan gelebilirler.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Aslında bu süreçte tek başına yüzde yüz hamilelik belirtisi olarak gösterilebilecek tek faktör, karnın olağan şekilde şişmesidir. Bunun dışında yukarıda sayılan belirtilerin en az birkaç tanesinin aynı dönemde görülmesi, yüzde yüz şüphe duymanıza neden olmalıdır.

Her ne olursa olsun hamilelik testi yaptırmadan, kesin bir sonuca varmak mümkün değildir. Bu yüzden yukarıda sayılanların birkaç tanesini görüyorsanız, vakit kaybetmeden evde gebelik testi yapın veya uzman hekime başvurun.

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Belirtiler ilk olarak döllenme yaşandıktan sonraki bir hafta içerisinde görülmeye başlar. Yani yaşanan cinsel ilişkiden 10 gün sonra, bazı belirtilerin ortaya çıkması mümkündür. Sürecin ilerlemesi ile belirtiler daha yoğun bir şekilde görülmeye başlayarak, hamileliği işaret edecektir.

Hamile olduğunuz kesinlik kazandığında, bu süreci ilk kez yaşayan biri olarak heyecanlanabilirsiniz. Bu durum gayet normaldir. Ancak bu heyecanı bir stres veya depresyona dönüştürmek, tamamen yanlıştır. Süreci kontrollü bir şekilde ilerletmek için, gerekirse uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Prof. Dr. Barış ŞAHİN Beyefendinin konu hakkındaki YouTube videosu…

Hamile olan bir kadın, bu süreçte sağlıklı beslenmeli ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır. bu uyarıyı da yaptıktan sonra, gebelik döneminizde yaşadığınız sıra dışı belirtileri yorum kısmından yazarak diğer ziyaretçilerimiz ile paylaşmanızı rica ediyoruz.

Kadın ve Tarz – “Tarzını arayan kadınlar için”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM