Hamilelikte Kilo Alımına Dikkat Edilmeli!

Hamilelikte Kilo Alımına Dikkat Edilmeli!

Hamile olsun ya da olmasın, vücut ağırlığı kadınlar için yüklü bir konu olma eğilimindedir. Bu yüzden anne adaylarının değişen kilo ve şekillerine ilişkin endişelerinin olması şaşırtıcı değildir.

Hamilelik Öncesi Kilonuza Dikkat Edin

Kilo alma önerileri, hamileliğinizin başında kilonuza göre değişir. Dr. Smith, VKİ’niz sağlıklı bir aralıkta ise – 18 ila 25 – 25 ila 35 kg bir kilo alımı uygundur diyor. Bununla birlikte, başlangıç kilonuz aşırı kilolu veya obez bir kategoride düşerse – 25’in üzerinde bir BMI – yalnızca 11 ila 25 kg almanız gerekebilir.

Eklenen Ağırlığın Nereye Gittiğini Anlayın

Hamilelik sırasında aldığınız kilo sadece bebek ağırlığı değildir. Artmış kan hacmi (4 kg kadar), büyüyen rahîm ve meme dokusu (3 ila 5 kg daha), plasentanın ağırlığı (2 kg kadar) ve bebeğin yaptığı sıvılar (bir veya iki kg daha) toplanır. Sıvı ve doku hacimlerindeki bu artışlar, ikinci ve üçüncü trimesterde her hafta yaklaşık bir kilo kilo alımından büyük ölçüde sorumludur.

Risklerin Farkında Olun

Hamilelik sırasında çok fazla veya çok az kilo almak, belirli komplikasyonları geliştirme riskinizi artırabilir. Çok az kilo alımı aşırı mide bulantısı ve kusmadan kaynaklanabilir ve düşük doğum ağırlığı, besin eksiklikleri ve diğer olumsuz sonuçlara yol açabilir. Çok fazla kilo alımı, gestasyonel diyabet, yüksek tansiyon ve doğumda daha büyük bir bebek riskinizi artırabilir. Dr. Smith, “Kişisel komplikasyon geliştirme riskinizi sağlayıcınızla görüşmeniz önemlidir,” diyor.

Aktif Hareket Şart

Hamilelik ilk maratonunuz için antrenman yapmak için en uygun zaman olmasa da, fiziksel olarak aktif olmanız gereken bir zamandır. Hamile kalmadan önce günde beş mil koştuysanız, genellikle bir bebek taşırken egzersiz rutininize devam edebilirsiniz. Ayar fitness hedeflerinize de uygundur. Anahtar, vücudunuzu dinlemek ve hem siz hem de büyüyen bebeğiniz için sağlıklı olan güvenli faaliyetlerde bulunmanızı sağlamaktır.

Sağlıklı Diyet Uygulayın

Mide bulantısı, yorgunluk ve yemekten kaçınma arasında, dengeli bir diyet yemek ilk üç aylık dönemde zor olabilir. Dr. Smith’e göre bu kurs için eşit. Ancak ikinci üç aylık döneme ve sonrasına girdiğinizde, çok çeşitli besleyici zengin yiyecekler yemek önemlidir.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Sağlayıcınızdan, hamilelik sırasında ve emzirme sırasında en çok ihtiyacınız olan besinleri öğrenmeniz ve almanıza yardımcı olması için sizi bir diyetisyene veya beslenme uzmanına yönlendirmesini isteyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM