Hamilelikte Yaşayacağınız Farklılıklar Normaldir

Hamilelikte Yaşayacağınız Farklılıklar Normaldir

Gebelik süreci hepimizin hayatındaki en önemli süreçken, bu süreçte bazı değişimlerde söz konusudur. Fiziki değişimlerin yanı sıra, ruhsal yani duygusal değişimler sıklıkla yaşanır. Yaşanan değişimlerin bazısı çok normal iken, bazıları ise tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Özellikle hamilelikte depresyon, bu tehlikenin başında gelirken farklı problemlerde bununla beraber gelebilir.

Gebelik Sürecinde Hormonsal Değişiklikler Görülür

Hamilelik belirtileri ortaya çıkmaya başladığında, vücuttaki hormonal değişikliklerde hissedilmeye başlar. Aslında ruhsal ve fiziki değişimin temelinde, bu hormonal değişiklikler yatar.

Başta progesteron ve östrojen hormonları, hamilelikte en fazla değişim yaşayan hormonlardır. Bunların dışında, farklı hormon değişimlerinden de bahsetmek mümkündür.

Hormon değişiklileri ruh hali üzerinde doğrudan etkili olmayıp, daha çok fiziki değişime neden olurlar. Hormonlara bağlı olarak vücutta şu değişiklikler yaşanır;

  • Gebelik ilerledikçe fiziksel ve egzersiz hareketlilik daha azdır.
  • Fetüs bebek için kendisini hazırlamaya başlar.
  • Karın ve göğüslerde şişlik artmaya devam eder.

Tat ve Koku Almada Değişiklikler Olur

hamilelikte tat ve koku
Hamilelik döneminde tat alma sorunları yaşayabilirsiniz.

Gebeliklerin önemli bir kısmında yaşanan bu değişikler, genellikle orta seviyede devam eder. Hamile kadınların bu dönemde daha tatlı, tuzlu veya ekşi yiyecekler tercih etmelerinin nedeni budur. Hamileliğin ilk 3 ayında daha yoğun görülen bu değişiklikler, gebelik boyunca da devam eder.

Doğumun ardından tat alma değişikliği normale döner. Ancak bazı kadınlar, kısa bir süre daha devam ettiği de görülmektedir. Hamilelikte yaşanan bu tat alma değişikliği, genellikle metalik bir tat alma şeklinde ortaya çıkar.

Bazı hamile kadınlar ise, sıklıkla koku alma problemi yaşarlar. Özellikle keskin kokulardan ciddi rahatsızlık duyulması, bu dönemde sık görülen bir şeydir. Bu nedenle, hamilelikte mide bulantısı artar. Çok zayıf kokuları dahi daha yoğun hissedebilirsiniz. Hamile olmayan birinin hissedemediği kokular, hamile bir kadın tarafından rahatlıkla hissedilecektir.

Göğüslerde Değişiklikler

Hamilelikte-goguslerde-agri
Gebelikte göğüslerde hassasiyet normaldir.

Göğüslerde yaşanan değişiklikler, bir hamilelik belirtisi olarak görülmektedir. Bu süreçte yaşanan en önemli fiziksel değişiklikler, göğüslerde görülmektedir. Göğüs uçları daha fazla çıkıntılı olur ve göğüsteki damarlar, daha belirgin olarak ortaya çıkar.

Göğüslerde ve çevrelerinde çatlaklıklar da gebelik ile görülen durumlardan biridir. Göğüslerin dolgunlaşması, büyümesi ve bazen ağrı gibi hassasiyetler artar. Karıncalanma gibi durumlarda, hamileliğin bazı dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Depresyona Karşı Önlem Alın

Hamilelikte depresyon belirtilerinin ortaya çıkması mümkündür. Birçok kadın bu konuda herhangi bir belirtiye maruz kalmaz. Ancak bazı kadınlarda, çeşitli etkilerle depresyon durumunun görülmesi söz konusudur.

Duygu değişiklileri Yaşayabilirsiniz

Duygularınızda inişli çıkışlı dönemler yaşamanız normaldir. Çok hassas duygusal değişimler, sıklıkla ortaya çıkar. Bazen hiç sebep yokken ağlama isteği duyar veya tam tersi gülebilirsiniz. Duygusal anlamda normalden daha fazla tepkiler vermeniz söz konusu olur.

Cildinize Dikkat Edin

hamilelikte ciltte çatlaklar
Hamileliğiniz ciltte çatlaklıklara neden olur

Göğüs çevresi, karın bölgesi ve cildinizin farklı yerlerinde çatlaklıklar meydana gelir. Bu süreçte sakin olun ve mutlaka düzenli doğal cilt bakımı yapın. Bu sayede, hamileliğin cilt üzerindeki etkilerinin kalıcı olmasını engelleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM