Hamileyken Görülen Şiddet Bebeği de Etkiliyor

Hamileyken Görülen Şiddet Bebeği de Etkiliyor

Gebelik sürecinde anne adayına uygulanacak şiddetten dolayı yaşam kalitesinde yaşanan olumsuz değişikliklerin, anne karnındaki bebeği de olumsuz etkilenmesine neden olduğu belirlendi.

Hamilelik döneminde kadını psikolojik olarak en olumsuz etkileyen şeylerden biri olan stres, anne adayına uygulanacak şiddetle en üst seviyeye ulaşıyor. Buna bağlı olarak da annenin yaşadığı stresin, bebek üzerinde de ciddi olumsuz etkileri olabiliyor.

Anne Adayına Uygulanan Fiziki Şiddet Bebeğe de Zararlı

Uzmanlar tüm dünya genelinde hamile kadınların %25’lik (her 4 kadından 1’i) gibi önemli bir bölümünün, fiziki şiddete maruz kaldığını açıklıyor. Uygulanan bu şiddet sadece kadın üzerinde değil, aynı zamanda anne karnındaki bebek üzerinde de ciddi anlamda olumsuzluklara sebep oluyor.

Şiddetin etkisiyle bebekte oluşabilecek travmaların çocuğun hayatı boyunca etkili olabileceğine vurgu yapan uzmanlar, fiziksel ve bilişsel gelişimde birtakım sıkıntılar konusunda uyarıyorlar.

Anne adayının depresyon belirtileri veya yoğun stres altında hamilelik geçirmesi, bebek doğduktan sonra da etkilerini gösteriyor. Buna göre başta benlik durumunun zayıflaması, endişe, uyku sorunları, içine kapanma ve saldırganlık gibi birçok ruhsal sorunun ortaya çıkması söz konusu oluyor.

Stresten Uzak Durulmalı

Uzmanlar anne adaylarının sadece şiddete bağlı stresten değil, aynı zamanda gebelik sürecinin her aşamasında oluşabilecek stresten uzak durulması gerektiğini belirtiyorlar. Stresin gebelik sürecine olumsuz etkisinin olduğu belirtilirken, bu durumun anne karnındaki bebek üzerinde de ciddi etkileri bulunuyor.

Üstelik hamilelik sürecinde bebek üzerinde yaşanan bu etkileri, hafif veya orta şiddette 20’li yaşlara kadar devam ediyor. Bu yaşlara kadar çocukların gelişimi için önemli olduğu düşünüldüğünde, yaşanan sorununda aslında ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Beyin Gelişimi İçin Ciddi Bir Sorun Olabilir

Amerika ve Türkiye’de yapılan bilimsel araştırmalar başta olmak üzere dünyanın çeşitli üniversitelerinde yapılan ciddi araştırmalar, yaşanacak bu stresin etkilerini daha net gözler önüne seriyor. Buna göre özellikle bebeklerin doğduktan sonra genç yaşlarına kadar beyin gelişimlerinde ciddi sorunlar görülebiliyor. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında yaşanan stresin, anne adayının vücudundaki hızlı değişimler nedeniyle bebekte daha fazla etkili olabileceği konusu üzerinde duruluyor.

Uzmanlar stresle başa çıkmak kadar, gebelik sürecinde sağlıklı beslenmenin de oldukça önemli olduğuna vurgu yapıyorlar. Ayrıca hamilelikten en az 6 ay öncesinde varsa sigara kullanımı gibi şeylerinde mutlaka terk edilmesi gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM