Hava Koşulları Cilt Sağlığını Olumsuz Etkileyebilir

Hava Koşulları Cilt Sağlığını Olumsuz Etkileyebilir

Dermatoloji uzmanları hava koşullarının cilt sağlığını etkilediği ve alınması gereken önlemler üzerinde durmaktadır.

Cilt, vücudun en geniş organı olmakla beraber, tüm organları koruyan bir kalkan görevi görür. Haliyle dış ortamdan en fazla etkilenen de cilt olmaktadır. Kış mevsiminde ve özellikle rüzgârlı havalarda cilt kurur. Kuruyan ciltte kızarıklık, soyulma, çatlama gibi istenmeyen etkiler gözlenmemektedir.

Sıcak havalarda ise artan nem ile terleme oluşur. Terleme de yağlı ciltler için sorun teşkil eder. Ciltte sivilce oluşturur. Uzmanlar hava koşullarının olumsuz etkilerinden korunmak için birtakım tavsiyelerde bulunur.

Hava Koşullarının Etkisi Kolaylıkla Önlenebilir

Cildin en temel görevi vücudu dış etkenlere karşı korumaktır. Cilt vücuda bakteri, virüs, kimyasal madde gibi zararlı yapıların girmesini engeller. Aynı zamanda güneş ışınlarından koruma, vücudun sıcaklık dengesini sağlama, sıvı ve nem dengesini sağlamak gibi görevleri de vardır.

Cildi etkileyen birçok faktör vardır. Kişinin genetik yapısı, hormon düzeyi, yaş gibi durumlar cilt sağlığına etki eder. Aynı zamanda hava durumu, beslenme bozuklukları, zararlı güneş ışınlarına maruz kalma gibi dış koşullar da cilt sağlığına etki eden durumlardandır. Bu dış faktörler değiştirilebilir ya da önlenebilir. Bunlardan en kolay önlenebilecek olan hava koşullarıdır.

Sıcak Hava ve Soğuk Hava Olumsuz Etkiliyor

Kış aylarında çokça karşılaşılan rüzgârlar ciltte kurumaya sebebiyet vermektedir. Kuruyan ciltte birtakım istenmeyen durumlar gözlemlenir. Yaz aylarında ise terleme sorunu ortaya çıkmaktadır. Artan terleme yağlı ciltlerde sivilce sorununa neden olur. Aynı zamanda ter bezleri tıkanarak isilik adı verilen bir tür rahatsızlığa da neden olmaktadır.

İsilikte pişik oluşumu ve kırmızı kistler görülmektedir. Güneş ışınları da cilt sağlığına olumsuz etkileyen bir diğer durumdur. Özellikle yaz aylarında risk daha da artmaktadır. Güneş ışınlarında yer alan Ultraviyole ışınları cildin alt tabakasına kadar iner. Ultraviyole ışınları, cilt lekeleri, cildin kırışması, erken yaşlanma gibi durumlara neden olur. Cildin üst tabakasında ise güneş yanığına neden olabilir.

Etkilerden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Soğuk havalarda cildin kaybettiği nemi geri kazanmak için nemlendirici sürülmesi gerekir. Soğuğa bağlı diğer durumlar oluşuyorsa doktora başvurulabilir doktorunuzun önerdiği kremleri kullanabilirsiniz.

Sıcak havalarda oluşan yağlanmayı gidermek için uygun cilt temizleyicisi kullanılmalıdır. Fakat cilt temizleyicileri güneşe karşı hassasiyeti artırabilmektedir. Bu yüzden bu temizleyiciler gece kullanılmalı, gündüz kullanılıyorsa muhakkak güneş kremi sürülmelidir.

Ayrıca güneş kremi kullanmaya da dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanılan güneş kreminin ultraviyole ışınlarına karşı korucu olmasına dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM