Hayatta başarılı olmayı geciktiren 8 basit sebep

Hayatta başarılı olmayı geciktiren 8 basit sebep

Her insan hayatı boyunca yaptığı çalışmalarda ve kişisel gelişiminde başarılı olmak ister. Ancak bazı küçük nedenlerden dolayı, başarı hayali bir hayli gecikebilir. Başarılı olmanızı geciktirecek 9 basit nedeni sizler için inceledik…

Hayatın her alanında başarılı olmak için karşınıza çıkabilecek birçok neden bulunabilir. Bunlardan bazıları oldukça basit, bazıları ise zorlu birer engel olacaktır. Hayat boyunca başarılı olmanızı engelleyebilecek basit nedenler şunlardır…

Aşırı hayalperest olmak

Hayal dünyası, insanın hayatında her zaman var olan bir gerçektir. Ancak gerçekle hayal arasında büyük bir uçurum olduğu kadar, büyük bir de görünmez iletişim vardır.

İnsanlar bir şeyi gerçekleştirmek için öncelikle hayal etmek durumundadır. Ancak tamamen hayalperest bir yapıda olmak, başarıya ulaşmanın önündeki en büyük engel olarak görülmektedir. Bu yüzden gerçekçi hayaller kurmak, başarıya ulaşmanın temel anahtarlarından biri olarak görülmektedir.

Başarısızlık hikayelerini dikkate almak

Bizzat kendimizin yaşayacağı başarısızlık hikayelerinin yanı sıra, çevremizde de büyük başarısızlık hikayeleri görüp şahit olabiliriz. Başarıya ulaşmak isteyen kişilerin sürekli başarısızlık hikayelerini karşısına alması, kendilerinin de başarısız olmasına neden olabilecek basit bir engeldir. Koyduğunuz hedefin sonucuna ulaşmak için başarısızlık hikayelerini incelerken, mutlaka başarı hikayelerini de dikkate almanız gerekir.

Gerçek dışı hedefler ve hayaller koymak her zaman için yanıltıcıdır. Çünkü insan var olmak istediğinin daha ötesinde hayal kuran bir varlıktır. Ancak hedefler genellikle makul kabul edilebilecek seviyede tutulur. Buna rağmen bazı insanlar gerçekle bağdaşmayan hedefler koyarak, başarısızlığa işinin en başında razı olurlar. Bunu aşmanın en basit yolu ise doğal olarak gerçekçi hedefler koymaktır.

Gerçekçi koyulan hedefler başarıya ulaşmasa bile, başarıdan kılpayı döneceği için sizin motive olmanıza yarayacak bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Kişinin kendini aşırı analiz etmesi

Problemler her alanda ve her insanın hayatında olan şeylerdir. Ancak kişinin kendini sürekli aşırıya giden ölçüde analiz etmesi, motivasyon eksikliğine neden olarak yine başarısızlığa sebep olabilir. Bu yüzden kendinizi mümkün olduğu kadar aşırı analiz etmekten vazgeçerek, hedeflerinize kilitlenmeniz daha yerinde olacaktır.

Suçlu aramaya çalışmak

Bu bakış açısıyla baktığımızda, iki farklı insan profili ile karşılaşmak mümkündür. Bunlardan biri suçlu aramaya çalışmak yerine sorunun çözümüne odaklanan insanlardır. Bir diğer insan profili ise çözüme odaklanmak yerine, sürekli bir suçlu arayışına giren insanlardır.

Çözüme odaklı bir insan olmak, girişilen işlerde daha fazla başarı sağlamaya neden olacaktır. Suçlu arayan insanlarda ise başarısızlık oranının daha fazla olduğu, yapılan araştırmalara göre görülmektedir.

Çevreden destek almamak

Özellikle kişinin sevdiği insanlardan destek almayı reddetmesi, başarılı olmasını yavaşlatan basit engeller arasında ilk sıralarda yer alır. İnsanlar hangi işi yaparlarsa yapsınlar, mutlaka birbirine muhtaç olacakları dönemler bulunmaktadır.

En zengin ve birçok imkana sahip olan insanların, hiç ummadığı yoksul bir insana ihtiyaç duyması mümkündür. Bu nedenle bir yola çıkarken, kişinin öncelikle kendi çevresinden destek almaya çalışması başarıya giden yolda atabileceği en önemli adımlardan biridir.

Yapılan işlerde sorumluluk kabul etmemek

Başarıyı hedeflediğiniz işte karşınıza çıkan sorun ve problemlerde kendinizi sorumlu hissetmeniz gerekir. Nasıl ki başarı için büyük pay sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız, başarısızlıkla sonuçlanan eylemlerde de yine pay sahibi olduğunuzu unutmamanız gerekir. Bunu yaparak bir sonraki işlerinize daha iyi bir şekilde konsantre olabilir ve başarıya daha yakın olabilirsiniz.

Takipsizlik

Hayatın olağan akışı gereği insanlar aynı anda birden fazla işi takip etmek durumunda kalabilir. İşlerini takip etmeyen kişilerin ise genellikle başarıya ulaşmaları söz konusu değildir. Bu yüzden mutlaka takip edebileceğiniz kadar iş üstlenmeli ve bu işlerin takibini de iyi bir şekilde yapmalısınız.

Motivasyonu bir hedefe harcamamak

Yapılan hatalardan biri de, insanların motivasyonunu bir hedefe harcamak yerine farklı birçok hedefe konsantre olmasıdır. Enerjinizi önceliğinize göre planlı bir şekilde harcamanız, ana hedefinize daha çabuk ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM