İlişkide Ruhsal Bozukluklar İle Başa Çıkmanın Yolları

İlişkide Ruhsal Bozukluklar İle Başa Çıkmanın Yolları

Bir ilişkide ruhsal bozukluklar ile ilişkiyi uzun süre devam ettirmek oldukça zordur. Eşlerden ikisi veya taraflardan herhangi birinin içerisinde bulunacağı ruhsal bozukluk,  üzerine doğru bir şekilde gidilmediğinde ilişkinin tamamen bitmesine ve ağır sonuçlar göstermesine neden olabilir. İlişkinin bitmesini önlemek için iki tarafında bu durumu gözden geçirmesi ve çözmeyi istemesi önemlidir.

İlişkilerde Ruhsal Bozukluklar İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Aşağıda yer alan basit öneriler,  gergin bir ilişki nedeniyle yaşanan ruhsal bozuklukların önüne geçmek için faydalıdır.

Yaşanan Sorunlar Hakkında Bilgi Sahibi Olun

İlişkide ruhsal bozukluğun temelini oluşturan faktörler arasında bilgi sahibi olmanız,  onu daha iyi bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Şayet taraflardan herhangi birinin ruhsal sorunları bulunuyorsa,  bu sorunların üzerine gidebilmek için konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmaya çalışın.

İlişkiyi Destekleyecek Adımları Atın

Devam eden ilişkiniz boyunca çeşitli sorunlar yaşamanız mümkündür. Ancak yaşanan sorunlar kadar ilişkiyi destekleyecek adımlar atmak daha önemlidir. Karşılıklı olarak eski heyecanınızı kazanmak ve sorunu çözmek için tüm samimiyetinizi ortaya koymanız faydalı olacaktır.

Yakınlarınızdan Destek Alın

Sevdiğiniz yakınlarınızdan destek almanız,  bu süreci daha sağlıklı bir şekilde atmanıza yardımcı olabilir. Tarafsız bakış açısına sahip olan tanıdıklarınız ile sürecin çözümü üzerinde konuşarak,  neler yapabileceğinizi daha iyi bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Profesyonel Yardım Alın

İlişkide ruhsal bozukluklar ile başa çıkmanın yolları arasında yapılabilecek en önemli şey,  hiç şüphesiz ki profesyonel olarak hizmet veren kişilerden yardım almaktır. Eşlerden birinin terapistliğe soyunması yerine,  bu işin eğitimini almış ve gerçekten işe yarar sonuçlara imza atmış kişilerden yardım almak daha akıllıca olacaktır. Çünkü bu kişiler tamamen bu tip konular üzerine eğitim almış ve olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşan kişilerdir.

Profesyoneller çift olarak ilişkinizde nelerin eksik olduğunu ve nelere ihtiyaç duyduğunuzu daha iyi görebilecek kimselerdir. Taraflardan biri her ne kadar haksız olursa olsun,  insan yapısı gereği kötüleşen sonucu karşı tarafa yıkmaya çalışabilir. Bunun neticesinde o ilişkinin daha ileriye gitme şansı yoktur. Ancak olaya profesyonelce ve pozitif yaklaşan kişiler, iki tarafta rencide etmeden en doğru çözüm yolunu bulacaktır.

Terapi Almaktan Korkmayın

Bireysel olarak terapi almak yerine çift olarak uzmanından terapi almanız,  gerçekleri daha sağlıklı bir şekilde görmenize yardımcı olur. Bu sayede sorunu daha hızlı bir şekilde çözerek ilişkinizdeki problemlerin bir an önce mutluluğa dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM