İstenmeyen Gebelikler Nasıl Sonlandırılır?

İstenmeyen Gebelikler Nasıl Sonlandırılır?

 Kürtaj, kelime anlamı olarak sadece bebek aldırmak olarak düşünülür. İstenmeyen ya da sağlık sorunları nedeniyle sonlandırılması gereken gebeliklerde uygulanan kürtaj işlemi, aslında kazımak anlamına gelir.

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan yöntem, yasal olarak gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilir. İşlemden önce gebeliğin doğrulanması için gerekli test ve muayenelerin yapılması gerekir. Kartal ve yakın çevresi için hizmet veren muayenehanemizde gebelik sonlandırma işlemi gerekli koşullarda ve uzman hekimler gözetiminde sorunsuz bir şekilde tamamlanır.

 Kürtajın Aşamaları Nelerdir?

Kadın hastalıkları hekimleri tarafından yapılan işlem iki aşamadan oluşur.

– Birinci aşamada rahim ağzı genişletilir ve

– İkinci aşamada kürtaj işlemi uygulanır.

Tüm dünyada ve ülkemizde hekimlerin en çok uyguladıkları cerrahi müdahalenin başında kürtaj işlemi sayılabilir. Uygulamanın zamanına, ihtiyaç nedenlerine ve hastanın durumuna göre farklı kürtaj çeşitleri uygulanabilir. Bu işlemin bir doğum kontrol yöntemi olarak görülmemesi gerekir.

Sadece gebeliğin sonlandırılması için kullanılmayan işlem sırasında rahim içinden doku örnekleri de alınabilir. İstanbul kürtaj konusunda hizmet veren kliniklerde,  Kanama bozukluklarının sebepleri araştırılırken, kısırlık söz konusu olduğunda ve menopoz sonrasındaki istenmeyen kanamalarda gerekli tespitlerin yapılması ve kişiye uygun tedavinin belirlenebilmesi için de muayenehanemizde kürtaj işlemi yapılır.

 Gebelik Boşaltımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Üreme çağındaki genç ve sağlıklı kadınlarda istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan işlemdir. Kürtajın tipine karar vermeden önce gebeliğin haftası tam olarak hesaplanmalıdır. Konusunda deneyimli ekiplerle verdiğimiz kürtaj hizmeti, son derece güvenilir bir şekilde tamamlanır.

En sık kullanılan kürtaj çeşitleri arasında vakum aspirasyon yöntemi sayılabilir. Detayları  bilgileri alabileceğiniz kartal kürtaj kliniğimizde; Gebeliğin ilk 10 haftası boyunca bu yöntem kullanılır. Rahim içeriği rahim ağzına yerleştirilen bir vakum cihazı ile temizlenir. İşlemden hemen öncesinde bölge lokal olarak uyuşturulur.

Ortalama olarak 5-6 dakika süren işlem, gebeliğin büyüklüğüne göre daha uzun sürebilir. Hastalarımız yaklaşık 1 saat boyunca gözlem altında tutulduktan sonra rahatça evlerine gidebilirler. Bu yöntemin ardından oluşacak enfeksiyon riskine karşılık antibiyotik kullanımı tavsiye edilebilir. İşlemden sonraki ilk iki hafta içinde ağrı ve kanama görülmesi normal kabul edilir.

Probe Küretaj; kanama bozukluğu yaşayan hastalarda veya menopoz sonrasında görülen sorunlarda tercih edilen kürtaj yöntemidir. Küret adı verilen aletlerle rahim bölgesi kazınarak temizlenir. Aynı zamanda bir tedavi yöntemi olarak da gördüğümüz yöntem sayesinde hekimlerimiz rahim kanseri ve atrofi teşhisini rahatlıkla koyabilirler.

Revizyone Kürtaj; kendiliğinden gerçekleşmiş bir düşükten sonra rahim içinde kalan parçaların temizlenmesi için uyguladığımız işlemdir. Parçanın kalmadığı tam düşüklerde dahi bu kürtaj çeşitleri uygulanarak olası riskler bertaraf edilir. Doğum sonrasında hekimlerin rahimde parça kaldığını düşünmesi halinde de bir yöntem uygulanır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Konusunda deneyimli hekimler ve uzman kadrolarla güvenilir hizmetler veren muayenehanemiz, ilk defa kürtaj yaptıracak olan kadınlar için gerekli açıklamaları yaparak korkuların giderilmesi için çalışır. Genel anestezi altında gerçekleştirdiğimiz işlemler tamamen ağrısız olur. Kürtaj öncesinde sadece gebelik testini görmek yeterli değildir, detaylı bir ultrason muayenesi işlemin içeriğinin belirlenmesi için son derece önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM