Kilo Vermeyle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Kilo Vermeyle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Kilo vermeyle ilgili doğru bilinen birçok yanlış yönlendirme, kişilerin ideal kilolarına kavuşmalarının önündeki en önemli engel oluyor.

Az Yemek:

Hem yazılı medyada hem de internette kilo vermeyle ilgili çok fazla yanlış bilgi dolaşıyor. Bunların başında ise az yemek yemenin kilo vermeyi hızlandırdığı bilgisi yer alıyor. Uzun süre aç kalmak, hem sindirim sistemini hem de kalp sağlığını riske atar. Bununla birlikte uzun bir zaman boyunca mide boş kaldıktan sonra yemek yeme, vücudun yenen yemekleri yağ olarak depolamasına neden olur. Biriken yağlar ise kısa sürede çok fazla kilo alınmasına yol açabilir.

Fazla Spor ve Egzersiz Yapmak:

Kişinin gün içinde saatlerce spor ve egzersiz yapması da sağlığa zararlıdır. Uzun saatler boyunca aralıksız spor yapmak kasların zedelenmesine ve hatta yırtılmasına neden olabilir. Spor için ideal süre haftada 3 -4 gün ve günde 1 saattir.

Çok Su İçmek:

Günde en az 2 – 2,5 litre su içmek kilo vermeyi hızlandırır. Ancak 3 litreden daha fazla su içmek baş dönmesine ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Bu nedenle diğer tüm gıdalarda olduğu gibi suda da aşırıya kaçılmamalı ve günde en az 3 litre su içilmelidir.

Hiç Tatlı Yememek:

Beslenme uzmanlarına göre, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler, şerbetli ya da sütlü tatlıları tamamen hayatından çıkarmak yerine, bu tür gıdaları daha az tüketmeli. Çünkü vücudumun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral tatlılarda bulunuyor.

Terlemek:

Kilo vermeyle ilgili doğru bilinen en büyük yanlışlardan bir diğeri terlemekle ilgilidir. Çok terleyen kişiler daha fazla kilo verdiği yönündeki bilgi, gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü ter ile vücuttan toksinler atılır. Yağ yakmak içinse enerji sarf etmek şarttır.

Yaz Mevsimi:

Yine terlemekle bağlantılı olarak yaz mevsiminde daha kolay ve hızlı bir şekilde kilo verileceğine dair yaygın bir düşünce olsa da, bu düşüncenin herhangi bir bilimsel geçerliliği bulunmamaktadır.

Diyetler

Birinin ideal kilosuna ulaşmasını sağlayan bir diyet, başka birinde işe yaramayabilir. Bu nedenle diyetler ve beslenme programları kişiye özel hazırlanmalıdır.

Tek Tip Beslenme:

Tek tip beslenme, kilo vermeye yardımcı olmadığı gibi karaciğer, böbrek ve kalp gibi hayati organların zarar görmesine neden olur.

Az ve sık yemek:

Bazı kişiler az ve sık yiyerek kilo verse de bazı kişiler için ideal olan günde üç öğün yemek yemektir. Bu nedenle, gerekli ölçümle ve testler yapıldıktan sona, günde kaç öğün yenmesi gerektiğine karar verilmeli ve buna göre bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Sürekli diyette olmak:

Sürekli diyet yapmak, vücudun yıpranmasına ve kişinin hem fiziksel hem de mental olarak çökmesine neden olur. Bu nedenle,  belli başlı dönemlerde en az, birkaç hafta süreyle, diyet yapmaya ara verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM