Kuru Kayısı Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

Kuru Kayısı Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

Kuru kayısı hem kilo vermek hem de daha sağlıklı kalmak için oldukça değerli bir besindir. Önemli bir lif kaynağı olan kuru kayısının aynı zamanda değerli bir çok mineral ve vitamini içerdiği de bilinmektedir. Ülkemizde doğrudan tüketilmesinin yanı sıra hoşaf yapılarak da tüketilen kuru kayısı, sağlık için birçok önemli fayda sunmaktadır.

Kuru kayısı zayıflatır mı? Sorusu doğal ve sağlıklı yollardan kilo vermek için çözüm arayanlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Uzmanlar kuru kayısının kilo vermek ve sağlığı korumak için en iyi kuru meyvelerden biri olduğunu söylüyorlar.

Kuru kayısı zayıflatır mı?

Kuru kayısının egzersiz ve diyet programları ile desteklenmesi halinde, daha fazla zayıflatıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Her ne kadar tek başına yüksek miktarda kilo vermenizi sağlamasa da düzenli egzersiz yapan kişilerin kuru kayısı tüketmeleri halinde, daha hızlı kilo verdikleri görülmüştür.

Fazla Tüketmemeye Dikkat Edin

Zengin bir lif kaynağı olması nedeniyle kuru kaysının aşırı tüketiminin özellikle kabızlık olmak üzere sindirim sistemi üzerinde sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Sindirim sağlığının korunmasında etkili faydaları bulunsa da fazla tüketim tüm gıdalarda olduğu gibi bünyenize geçici zararlar verebilir.

Kuru Kaysının Faydaları Neler?

Zengin içeriği sayesinde düzenli kuru kaysı tüketmeniz durumunda şu faydaları edinebilirsiniz;

Cilt Sağlığına Faydalıdır

E ve C vitaminlerinin yanı sıra A ve K vitaminleri bakımından da zengin olan kayısı, cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olan önemli besinlerden biridir. Cildin nem dengesini koruduğu gibi canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Diğer yandan cilt kırışıklıklarının azalması ve önlenmesinde de etkilerinin olduğu bilinmektedir.

Saçlara Faydalıdır

Saçlara hacim kazandıran yapısı bulunur. Bu yüzden düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Saç kırılmalarını ve aşırı dökülmeleri önlediği gibi kepek gibi istenmeyen sorunlarında azalmasına yardımcı olur.

Bağırsakları Güçlendirir

Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkili faydaları bilinmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirir

İçerdiği önemli vitamin ve mineraller ile bağışıklık üzerinde faydalı etkileri bulunur. Bu sayede enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruyucu etkileri olduğu bilinir.

Anne Sütünü Artırmaya Yardımcıdır

Yapılan araştırmalara göre aşırıya gitmeden kuru kayısı tüketilmesinin, anne sütünün miktarı ve kalitesini artırdığı gözlemlenmiştir. Emziren annelerin düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilen kayısının, aşırıya gidilmeden kullanımı önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Faydaları

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM