Lifin Kolesterolü Düşürücü Etkisini Artırmak İçin 10 Kolay Yöntem

Lifin Kolesterolü Düşürücü Etkisini Artırmak İçin 10 Kolay Yöntem

Kolesterolün dengede olması kalp sağlığı için büyük önem taşıyor. Bu nedenle uzmanlar yüksek kolesterol içerikli gıdalardan uzak durulması veya en azından dengeli tüketilmesi konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Lif içerikli besinlerin yüksek kolesterolün düşmesinde etkili oldukları bilinirken, listemizde yer alan yöntemler lifin bu etkisini daha fazla artırmaya yardımcı oluyor.

Bağırsak sağlığı için gerekli olan en önemli besin içeriklerinden biri olan lif, mutlaka vücuda düzenli bir şekilde alınmalıdır. Aksi halde sindirim sistemi probleminin daha sık görülmesi mümkün oluyor.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve bağırsaklardaki yararlı bakterilerin artması için de önemli olan lif kaynakları, farklı besin değerleri ile genel sağlığı da olumlu etkiliyor. Aynı zamanda kilo yönetiminin doğru şekilde yapılması da alınacak lif içerikli gıdaların etkisiyle daha mümkün hale geliyor.

Kolesterolü Dengelemek İçin Lifin Önemi

Kan dolaşımında aşırı kolesterolün başta kalp krizi gibi ölümcül sorunlara neden olmasının ana nedeni, kolesterolün atardamarları tıkayacak şekilde plak oluşumuna imkan vermesidir. Bu gibi etkileri azaltmak için ise, mutlaka sağlıklı beslenme programı oluşturmak ve düzenli hareket halinde olmak önem taşıyor.

İhtiyacınız olan günlük lifi almanız için beslenme koşullarınızı tümden değiştirmenize de gerek kalmıyor. Bunun yerine bazı basit şeylere dikkat ederek, lif alımınızı artırabilir ve kolesterol dengenizi daha iyi bir şekilde sağlayabilirsiniz.

 • Yarım fincan kadar kuru fasulyenin, yaklaşık 9 gram lif içeriğinin olduğu bilinmektedir. Mümkün olduğunca salatalarınıza haşlanmış kuru fasulye eklemeyi ihmal etmeyin.
 • Kahvaltı gevreklerinin birçoğu lif zenginidir. Bu nedenle her porsiyon için ortalama 5 gram veya daha üzerinde lif barındıran kahvaltı gevreklerini tercih edin.
 • 100 gram fındık tüketilmesi 10 gram lif alımını sağlar. Bu yüzden badem ve fındıkların salataya eklenmesi fayda sağlayabilir.
 • Günlük 25 ile 38 gram alınması gereken lifin alınamaması durumunda doktorunuzdan yardım istemeyi unutmayın.
 • Bir fincan esmer pirincin içerisinde yaklaşık 4 gram lif bulunur. Beyaz yerine esmer pirinci tercih ederek lif alımınızı artırabilirsiniz.
 • Taze sebze ve meyveler lif içeren besinlerdir. Ortalama 5 porsiyon günlük sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.
 • Tam tahıllı krakerler ve yağsız patlamış mısırlar lif içerir. Cips gibi aşırı yağlı ve işlenmiş gıdalar yerine bunları deneyebilirsiniz.
 • Tohum gıdalarında lif bakımından zengin oldukları bilinmektedir. Diyetinize tohumlar ekleyebilir ve bunları yoğurt ile birlikte tüketerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM