Makyaj Temizleme Mendilleri Cilde Zarar Verebilir

Makyaj Temizleme Mendilleri Cilde Zarar Verebilir

Makyaj yapmak birçok kadının rutini iken, maalesef ki makyaj temizleme konusunda çoğu kadın gerekli hassasiyeti göstermiyor. Ancak dermatoloji uzmanları makyaj temizlerken sıklıkla tercih edilen temizleme mendillerinin, cilde farklı zararları olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Genellikle yorgunluk ve üşengeçlik nedeniyle kolay kullanılabilir olmasına bağlı olarak tercih edilen makyaj temizlik mendilleri, aslında tam manasıyla makyaj kalıntılarını da temizlemiyor. Yüzeysel şekilde anlık olarak bir temizlik söz konusu olsa da uzmanlar bu mendillerin gözeneklere etki etmediğini ve çok da sağlıklı olmadıklarını söylüyorlar. İşte makyaj temizleme mendillerinin cilt için önemli zararları…

Erken Yaşlılık Belirtilerine Neden Olabilir

Makyajınızı temizlemek için tercih edeceğiniz bu mendiller, cildin form kaybetmesine neden olabiliyor. Bunun bir sonucu olarak da erken yaşlılık belirtilerinin ve cilt kırışıklıklarının artması gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Özellikle üzerine baskı yapıp ovalayarak yapılacak işlemlerde, bu risk çok daha fazla olabiliyor.

Cilt Kanserini Tetikleyebilir

Dermatologlar tarafından yapılan açıklamalara göre makyajın temizlenmesinde pratiklik sağlayan bu mendiller, cilt kanserini tetikleyebilecek etkiler gösterebiliyorlar. Çünkü bu mendillerde makyajın temizlenmesi için kullanılan yoğun kimyasal formüller, cilt hücrelerine inanılmaz zararlar verebiliyor. Üstelik bazı araştırmalar göğüs hücrelerinin büyüme riskini artırdıklarını ve dolayısıyla göğüs kanserine neden olduklarını gösteriyor.

Sivilce ve Siyah Nokta Oluşumunu Artırır

Temizlik için kullanılan ıslak mendillerin cilt yüzeyindeki kir ve yağların gözeneklere hapsolmasına neden oldukları biliniyor. Bu durumda gözeneklerin dolmasıyla birlikte siyah nokta ve sivilce oluşumu daha yoğun görülüyor.

Alerjiye Sebep Olabilir

Tüm ıslak mendil çeşitlerinin, kimi alerjileri ortaya çıkarma riski bulunmaktadır. Genellikle basit alerjik reaksiyonlar görülse de bazen alerjilerin etkisi daha ileri olabilir. Yapılan araştırmalar ıslak mendiller eller ile temasında bile alerjiye neden olabileceğini göstermektedir.

Cilt Kuruluğuna Neden Olabilir

İçermiş olduğu alkol, makyajın ciltten temizlenmesini sağladığı gibi doğal cilt yağının da azalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle ciltte kuruluk kolaylıkla görülebilir. Cilt kuruluğu ise cilt kırışıklıklarının artmasına ve erken yaşlılık belirtilerinin daha fazla görülmesine sebep olur.

Cilt kuruluğunun yanı sıra cildin emicilik özelliği de azalır. Bunun sonucunda uygulanacak nemlendirici krem gibi şeylerin etkisi çok az olacaktır.

Kısacası makyaj temizleme mendilleri, cilt üzerinde sağlıksız bir gelişime neden olmaktadır. Cildin genel doğal dengesinin bozulması daha yaşlı görünmeye ve ciltte rahatsızlıklara sebep olan bir etkendir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM