Maske Kullanmak Gül Hastalığı Riskini Artırıyor

Maske Kullanmak Gül Hastalığı Riskini Artırıyor

Korana virüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte zorunlu hale gelen tıbbi maske kullanımının uzun süre olması, Rozasea olarak da bilinen “Gül” hastalığının görülme riskini artırıyor. Dermatoloji uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre özellikle fazla terlemeyle birlikte, gül hastalığı riski bir hayli artıyor.

Sıcaklar Maskeyle Birlikte Daha Etkili Oluyor

Sıcakların artmasıyla birlikte maske kullanımının cilt üzerinde Gül Hastalığı riskini artırdığına dair bulgular yer alıyor. Özellikle kişinin stres yaşaması ve olumsuz çevre koşullarına maruz kalması, ciltte birçok olumsuzluk gibi Rozasea hastalığının da tetiklenmesine neden oluyor.

Maske kullanan kişilerin yüz ve kafa bölgelerinde yaşanan aşırı terleme, ciltte birçok deformasyona da neden oluyor. Kızarıklıklar, tahriş, sivilce ve hatta kırışıklıkların artması gibi olumsuzluklarda bu durumda söz konusu olabiliyor.

Stres Büyük Bir Etken

Dermatoloji uzmanlarının elde ettiği bulgulara göre gül hastalığına etki eden tek neden ter ve maske kullanımı değildir. Buna göre kişilerin aynı süreçte yoğun stres yaşamaları da hastalığın görülmesinde ve şiddetinin artmasında önemli bir etki olarak görülüyor.

Uzmanlar hastalığın özellikle 30-40 yaş arasındaki genç yetişkinlik döneminde daha yoğun görülebileceğinin altını çizerken, kadın cildinin hassas olması sebebiyle erkeklere oranla daha fazla görüleceğini de vurguluyorlar.

Hastalık görülmeye başladıktan sonra genellikle ilerlemeye yatkın olup, ilerlemiş evrelerde ise ciltte kalıcı lekelerin görülmesine de sebep olabiliyor. Çok fazla makyaj malzemeleri cildi olumsuz etkilerken, sigara ve alkol tüketimi, çok acı baharatlar tüketmek ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmakta gül hastalığını tetikleyen faktörler arasında gösteriliyor.

Hastalığın ilerlemesi erkeklerde burun büyümesi gibi sorunlara sebep olabilirken, kadınlarda da erkekler gibi olmasa da burun büyümesine benzer sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Yüz ve burun çevresindeki yerlerde yağ bezelerinin artması ise, hastalık sürecinde sivilce oluşumunu artırabiliyor.

Hastalık Bir Ömür Devam Edebiliyor

Uzmanlar hastalığın bir ömür boyu sürebileceğini ve kronik hale geleceğini belirtirken, sağlıklı maske kullanımı konusunda da uyarılarda bulunuyorlar. Özellikle maske kullanıldığı zaman cildin aşırı terlemesinden sakınmak ve cildi makyaj kalıntılarından arındırmak, alınabilecek önemli önlemler arasında yer alıyor.

Makyaj ve cilt bakımı yaparken mentol ve alkol bazlı ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirten dermatoloji uzmanları, kullanılan maskenin çok sıkı olmaması gerektiği konusunda da uyarılarda bulunuyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM