Mavi Işık Cildimizi Yaşlandırıyor

Mavi Işık Cildimizi Yaşlandırıyor

Son yıllarda gelişen teknolojiyle beraber mavi ışık kavramı da hayatımıza girmiş bulunmakta. Yüksek enerji içeren bu mavi ışığa sürekli ve uzun süreli maruz kalmak vücudumuzda birtakım olumsuzluklara sebep olmaktadır. Bunların başında DNA hasarına yol açması, hücre ve doku ölümlerine sebep olması, göz ve cilt hasarlarına sebep olarak erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Bunun harici beyin hasarlarına da sebep olduğu bilinmektedir.

Dermatoloji uzmanları gerek iş hayatında gerek özel hayatta kullandığımız dijital ekranlar karşında harcadığımız vakit konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Artan teknolojiler karşısında kullandığımız telefon,  bilgisayar ve televizyon gibi mavi ışığı yoğun olarak yayıldığı cihazlar hayatımızın olmazsa olmazları arasına girmiştir.

Bu cihazlar özellikle göz çevresinde önemli hasarlara neden olmaktadır. Bu ışık gözün arka kısmındaki retinaya kadar uzanabilir. Bu cihazlardan yayılan statik elektrik yükleri ve iyonizer ışıklar hasara sebep olmaktadır. Dermatoloji uzmanlarına göre mavi ışık cilde yansıyan en zararlı ışıktır. Mavi ışık bir nevi ultraviyole ışıktır. Buna en yoğun açık havada ve gün ışında maruz kalınır.

Mavi Işığa 1 saat Maruz Kalmak Bile Cilde Hasar Verir

Mavi ışığın cilt üzerindeki olumsuz etkileri son 15 yılda ciddi olarak araştırmalara konu olmuştur. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre; cilt hücrelerinin 1 saat kadar kısa bir sürede bile olsa reaktif oksijen türlerinin oluşmasına sebep olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu da cilde elastikiyet sağlayan kolojen proteinin azaltılmasına yol açar.

Kolojen proteinin azalmasıyla da ciltte erken yaşlanma, sarkma, selülit oluşması, ciltte lekelerin oluşması gibi istenmeyen birtakım problemlere yol açar. Kısacası çok fazla mavi ışığa maruz kalmak korunmasız bir şekilde aşırı güneşlenmeye benzer.

Cildin Kuruması Yaşlanmaya Sebep Olur

Dermatoji uzmanları cildin yaşlanmasının kurulukla başladığının altını çizerler. Bu kurulukla beraber cilt esneklik özelliğini kaybeder ve sarkmaya başlar.

Zamanla kırışıklar artar ve erken yaşlanma başlamış olur. Bu erken yaşlanma döneminde ilk önce göz çevresi etkilenir. Mavi ışığın olumsuz etkileri ilk orayı etkilemiştir çünkü. Gözlerde koyu halkalar ve gözaltı torbaları bunun habercisidir.

Erken Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapabiliriz?

  • Sadece erken yaşlanmayı geciktirmek için değil, daha sağlıklı ve stresten uzak bir hayatımız olmasını istiyorsak mümkün mertebede mavi ışık yayan cihazlardan uzak durmalıyız.
  • Cilt bakımı ve sağlığı için sağlıklı gıdalar tüketip bol su içmeliyiz. Bunun harici teknolojiden çok sosyal hayatımızda keyif aldığımız hobiler edinmeli ve spor yapmayı eksik etmemeliyiz. Unutmayın cildimiz sağlığımızdır.
  • Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmak, cildin sağlığını korumak için ayrı bir önem taşımakta olduğu gibi genel sağlık için de önemlidir.
  • Düzenli ve kaliteli uyku önemlidir.
  • Hamilelik belirtileri görülmeye başladığı andan itibaren oluşan stres ve kaygı durumlarının önüne geçmenin yolları bulunmalı ve buna göre davranılmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM