Nefes Alırken Anormallik Olduğunu Gösteren İşaretler

Nefes Alırken Anormallik Olduğunu Gösteren İşaretler

Nefes alma zorlukları veya üst solunum yollarında bulunan bazı anormallikler, kalp ve damar rahatsızlıklarının da önemli bir belirtisi olabilir. Bu nedenle nefes alıp verirken anormallik olup olmadığını anlayabileceğiniz işaretlere dikkat ederek, varsa bunlara karşı önlem almanız genel sağlık açısından ciddi önem taşımaktadır.

Sağlıklı yaşam için oldukça değerli olan kaliteli nefes alıp verme, kan yoluyla organlara oksijenin sağlıklı bir şekilde taşınmasını sağlar. Doğru nefes alıp vermenin akciğer kapasitesini iyileştirici etkisi düşünüldüğünde, koronavirüs salgını döneminde ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Tüm bunlar dikkate alındığında nefes alıp vermenin sağlıklı bir şekilde ilerlediğini bilmek önemlidir. Aşağıdaki işaretlerin bulunması, gerekli önlemleri almak için sağlık kuruluşuna başvurmanız adına yeterli birer sebeptir.

Nefes Alıp Vermenize Problem Olabilir

Vücuttaki tüm süreçlerin sağlıklı ilerlemesi kadar, sağlıklı bir şekilde nefes almanın önemi de büyüktür. Bu nedenle nefes alıp verirken doğru yolları kullanarak, daha sağlıklı kalmak gerekir.

Aşırı nefes alma olarak bilinen hiperventilasyon rahatsızlığı, belli başlı çeşitli uyku problemlerinin görülmesine neden olabilmektedir. Kişilerde sağlıklı nefes almanın ortalama sayısı 1 dakika içerisinde 12 ile 16 arasındadır.

Nefes alma şeklinin değişikliğine göre bu sayı da değişiklik görülebilir. Ancak bu sayının üzerinde aşırı derecede nefes alıyor olmak, rahatsızlığın varlığına işaret edebilir. Bunun sonucunda ise kişide anksiyete ve kalp damar yolu rahatsızlıklarının ortaya çıkması mümkündür.

Aşırı nefes almanın en önemli işaretlerinden biri ağız kuruluğuna bağlı olarak gece sık sık uyanmaktır. Diğer yandan horlamak, aşırı ve ağızdan nefes alma neticesinde sık rastlanan uyku problemleri arasında yer almaktadır.

Sağlıksız ve anormal bir şekilde nefes almanın, karbondioksit birikmesine neden olduğu görülmektedir. Nefes alırken ciğerlerimize oksijen çekeriz ancak verirken karbondioksit veririz. Şayet nefes alıp vermeniz de problem varsa, vücutta karbondioksit birikmesinin daha fazla olması mümkündür. Bunun uzun süre devam etmesini ise farklı birçok rahatsızlığın ortaya çıkma riski artmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM