Negatif Bir Ebeveyn misiniz Değil mi? Gösteren 8 Yol

Negatif Bir Ebeveyn misiniz Değil mi? Gösteren 8 Yol

Aslında birçok anne baba çocuğunu ne kadar severse sevsin, bazı dönemlerde psikolojik baskıyı artırarak bunu adeta şiddete dönüştürüyorlar. Bunun sonucunda da aşırı psikolojik istismara maruz kalan çocuklarda, ileri ki yaşlarda zihinsel birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor.

Çocuğunuzun büyüdüğünde size soğuk kalmaması ve negatif bir anne baba olup olmadığınızı, 8 madde ile anlayabilirsiniz. İşte o maddeler…

Bireysel Sınırları Bilmemek

Uzmanlar pozitif birer ebeveyn olmak için, çocukların bireysel sınırlarına müdahale edilmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Her anne baba özellikle Türk toplumunda, elbette ki çocuğuna sınırlar çizecek. Ancak bu sınırların çocuğun bireysel sınırlarını geçmesi, onun ileri de kendi başına kararlar almasını da olumsuz etkileyecek bir davranıştır.

Olumsuz Tanımlayıcı Kelimeler Kullanmak

Çocuğunuza olumsuz tanımlayıcı kelimeler kullanmak ve bunları sıklıkla tekrar etmek, onun tüm hayatı boyunca olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Maalesef ki günümüzde sıklıkla karşılaştığımız bu durum, negatif bir ebeveyn olduğunuzun işaretleri arasında yer alıyor. Onu ne kadar inatçısın, sinir bozucu bir çocuk, sürekli ağlayan bir çocuk gibi olumsuz tanımlamalarla rencide etmemeye özen göstermeniz gerekiyor.

Sürekli Devam Eden Eleştiriler

Eleştiriler makul seviyelerde olmalıdır. Özellikle çocuklarda daha fazla olumsuz etkiler bırakması nedeniyle, mümkün olduğunca eleştiriden kaçınmak gerekir. Çocuklar vurdumduymaz gibi gözükseler de aslında hassas oldukları gibi, ileriki yaşlarında bunlardan çok etkilenirler.

İnsanın en verimli öğrenme çağı, çocukluğudur. Bu nedenle o an için pek bir şey ifade etmiyor gibi gözükse de aslında bu eleştiriler hep aklında kalır.

Sürekli Ceza İle Yönetmeye Çalışmak

Belirli bir yaşa kadar çocuk eğitmek zordur. Ancak ebeveyn olmanın bu zorluklarına da katlanmak gerekir. Tıpkı kendi anne ve babamız gibi, bizlerde bir şeylere katlanmak durumundayız.

Hafif cezalar çocuklar için caydırıcı olabilir. Ancak sürekli ceza ile onu yönetmeye kalkarsanız, psikolojik anlamda ciddi tahribatlar yaşamasına neden olabilirsiniz. Özellikle fiziki şiddet gibi ağır cezalar, çocuk eğitiminde kesinlikle olmamalıdır.

Duygularını Anlamamak ve Reddetmek

Olumsuz bir ebeveyn olduğunuzu gösteren işaretlerden biri de onların duygularını reddetmek ve anlamaktan kaçınmaktır. Onların duygularını göz ardı etmek yerine daha fazla anlamaya çalışmayı denemeniz lazım.

Hayal Kırıklığını Çocukta Gidermeye Çalışmak

Hayatın farklı alanlarında hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz. Ancak bunda çocuğunuzun hiçbir suçu olmadığını bildiğiniz halde onda gidermeye çalışmak ve onun duygularını bastırmak, olumsuz bir davranıştır. Ki çocuğunuzla doğrudan alakalı bile olsa bunu yapmamalı, onun henüz bir çocuk olduğunu unutmamalısınız.

Sorunlarınızı Çocuklarınıza Yansıtmak

Hayatta sorunsuz insan yoktur. Karnı aç olanında, tok olanında, zengin veya fakir olanında kendine göre sorunları vardır. Sizinde yaşamın belirli zamanlarında irili ufaklı sorunlarınız olacaktır. Bunu çocuğunuza yansıtmanız ve sıklıkla yapmanız, olumsuz bir ebeveyn olduğunuzun işaretlerinden biridir.

Çocuklarınızın Arasında Kıyaslama Yapmak

Olumsuz ebeveyn davranışlarından biri de çocuklarınızın arasında kıyaslamalar yapmaktır. Nasıl ki siz öz anne babanız ile veya kardeşleriniz ile aynı değilseniz, ikisinden de aynı davranışları veya aynı oranda başarı göstermelerini beklemek yanlış olacaktır.

Tüm bunlar, özellikle çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında ortaya çıkacak olumsuz etkiler bırakır. Çocuklukta görülen iyi veya kötülükler, hiçbir zaman unutulmaz. Yaşlılıkta her zaman çocuklarımıza ihtiyacımız olduğunu unutmamamız gerekerek, onları daha sağlam bir psikoloji ile büyütmemiz gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM