Odaklanmayı Sorununun çözümleri

Odaklanmayı Sorununun çözümleri

Alkol bağımlılığının psikolojik nedenleri incelenmeden önce alkol içmenin veya sevmenin alkol bağımlılığıyla karıştırılmaması gerektiğini belirtmek gerekir. Alkol bağımlılığı, kişinin sürekli olarak alkol içmek istemesi, çok fazla miktarlarda alkol tüketmesi ve alkol içemediği zamanlarda kendini çok kötü ve rahatsız hissetmesi durumudur.

Alkol bağımlılığı kişilerin hayatları olumsuz etkileyen, aile ve sosyal hayatlarında, iş hayatlarında problemler yaşamalarına ve bazen hayattan soyutlanmalarına sebep olan bir bağımlılık türüdür. Alkol bağımlılığı tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur.

Alkol bağımlılığının psikolojik nedenleri nelerdir?

Yetersizlik Hissi/ Özgüven Eksikliği

Alkol bağımlılığının psikolojik nedenleri arasında özgüven eksikliği ve negatif kişilik özellikleri gelmektedir. Girdikleri her ortamda kendini yetersiz hisseden, utanan, çekinen kişiler alkol içerek bu güven problemlerini yenmeye ve daha cesaretli hareket etmeye çalışırlar.

Çocukluk Travmaları

Çocukken yaşanılan olumsuz olaylar çeşitli psikolojik sorunlar yaşamamıza sebep olur. Ebeveynlerin boşanması, aile içi şiddet, sevilen birinin ölümü, cinsel taciz gibi kötü olaylar ileri de travmalar ileride alkol bağımlılığına yol açabilmektedir. Bireyler yaşadıkları kötü olayları unutmak için alkolün beyni uyuşturucu etkisinden yararlanırlar. Onlar için bir geceliğine unutmak gerçeklerle yüzleşmekten ve iyileşmeye çalışmaktan daha iyidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM