Pandemi Süreci Çocuklarda Obeziteye Neden Oldu

Pandemi Süreci Çocuklarda Obeziteye Neden Oldu

Uzmanlar pandemi döneminin çocuklarda ne tür etkiler bıraktığı konusunda önemli bilgiler veriyor. Tüm dünyada yaşanan Covid19 kısıtlamalarından en çok etkilenenlerden biri de çocuklar olmuştur. Eğitimin online olması kapsamında evde kalma süresi ve buna bağlı bilgisayar kullanımı artmıştır.

Evlerinde bu süreçte hareketsiz kalıp, günün büyük bir kısmını bilgisayar karşısında geçiren çocukların birçoğunda insülin direnci oluştuğu ve buna bağlı olarak şişmanlık gözlemlenmiştir.  Uzmanlar bu konunun hafife alınmaması gerektiği konusunda ailelere önerilerde bulunuyor.

İnsülin Direnci Hafife Alınmamalıdır

Pandemi nedeniyle çocukların enerji tüketimi azalmış, kaygı ve sıkıntı sebebiyle abur cubur tüketimi artmıştır. Abur cubur tüketimiyle vücutta yağ oranı artmış ve zamanla kilo alımı şeklinde kendini göstermiştir. Bu durumun sonucunda artan insülin direnci görülmeye başlanmıştır.

İnsülin direnci kendini sık sık acıkma, tatlı yeme isteğinin artması şeklinde göstermektedir. Aileler bu durumun can sıkıntısından kaynaklandığını düşünebilir fakat insülin direnci gibi bir durumu da gaz ardı etmemek de fayda var.

Beslenme ve Spor Planı Yapılmalıdır

İnsülin direncinin diğer belirtileri; yorgunluk, halsizlik, yemeklerden sonra uyuyakalma, konsantrasyon eksikliği, karın şişliği, gaz şikâyetleri şeklinde de olabilmektedir. Bu durumlarda düzenli beslenme ve spor yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir hekim eşliğinde diyet programı hazırlanmalı ve uzman tavsiyesine göre spora başlanmalıdır.

Basit şeker ve yağlardan kesinlikle uzak durulması gerekmekte, glisemik endeksi düşük gıdaların tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Unlu ve şekerli gıdalar glisemik endeksi yüksek olan gıdalardandır. Bu sebeple bunlardan uzak durulması gerekir.

Ayrıca kek, börek, poğaça, pirinç pilavı, makarna, tost, beyaz ekmek gibi gıdalardan uzak durmaya dikkat etmemiz gerekir. Bunların yerine taze sebze, meyve, kuru yemiş, tam tahıllı gıdalar, karabuğday, kinoa gibi gıdaları öğünlerinize eklemelisiniz. Beslenme programı çocuğun büyümesini engellemeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Çocuğun yaşına uygun protein, kalori, şeker, yağ oranları dikkatlice hazırlanarak yapılmalıdır.

Sporun insülin direncini azaltıcı yönde etkisi vardır. Günde 30-60 dakika süren ritimli yürüyüş, yüzme, ip atlama, bisiklet sürme gibi faaliyetler iyi olacaktır. Diyet ve spora rağmen kilo almaya devam eden çocuklarda doktor kontrolünde ilaç tedavisi denenebilir.

Çocukluk çağında fazla kilo alımının önüne geçmek için doğru ve dengeli beslenme, sporu hayattan eksik etmeme, kemik sağlığı ve bağışıklık sistemiz için önemli olan D vitamini eksikliğinin de giderilmesine dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM