Pandemi süreci evliliklerde sorunlara sebep oldu

Pandemi süreci evliliklerde sorunlara sebep oldu

Toplum bilimci uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre, pandemi süreci sadece olumsuz ekonomik etkileri değil aynı zamanda evliliklere de olumsuz yansıdı. Eşlerin birbirini daha sık görmeleri aradaki özlemi bitirirken, yaşanan ekonomik sıkıntıların da etkisiyle eşler arasında birçok sıkıntının meydana geldiği görülmektedir.

Eşlerin evde daha uzun zaman geçirmeleri, birtakım anlaşmazlıklarında ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Birçok uzman psikolog, stres altındaki iletişimin eşler arasında ciddi sorunlara neden olduğunu belirtiyorlar.

Pandemi sürecinin stresli iletişimin yanı sıra getirmiş olduğu ekonomik sorunlar, aile içerisindeki şiddet ve tartışmaların zirveye ulaştığını gösteriyor. Özellikle erkeğin yaşanan maddi sıkıntıları sadece kendine bağlaması, hem eşine hem de çocuklarına karşı daha stresli bir sürecin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu süreçte uzmanlar sorumluluğunun kişilerde olsa da görülen ekonomik sorunların tüm dünya genelinde geçerli olduğunun farkına varılmasını bekliyorlar.

Sürekli birlikte olmak gerginliği artırıyor

Aşk ve ilişkilerde temel olan duygulardan biri de özlemdir. Eşler arasında özlemek gibi duyguların azalmış olması, yaşanan stresi arttırıyor. Ortaya çıkan bu stres ise evliliklerin ciddi anlamda zedelenmesine neden olmaktadır. Özellikle çocuklarla ilgili sorumlulukların eşler arasında paylaşımı konusunda yaşanan sıkıntılar, farklı sorunlara da neden olabiliyor.

Yaşanan stres ve gerginlik ile eşlerin en basit şeyler de dahi birbirini suçlar hale gelmesi, bu sorunların artmasındaki en temel etken olarak gösteriliyor.

Uzmanlardan destek alınması faydalı olabilir

Psikiyatri uzmanları bu durumda eşlerin ve hatta çocukların psikolojik destek almalarının önemli olduğuna vurgu yapıyorlar. Bu sürecin tüm aile bireyleri ile uzman desteği alınarak, etkilerinin hafifletilmesi bekleniyor.

Psikolojik Sorunlar Artabilir

Bu süreçte toplum üzerinde araştırmalar yapan birçok bilimsel araştırma merkezi, sürecin kontrol altına alınmaması durumunda eşler arasında psikolojik sorunların artacağını belirtiyor. Özellikle bireysel psikolojik sorunların dünya genelinde hat safhaya çıktığı pandemi sürecinde daha dikkatli olunması ve aile boyu kontrol mekanizmasının oluşması oldukça önem taşıyor.

Yaşanan sorunlar dikkate alındığında evlilikleri etkilediği kadar, anlık boşanmalarda da artışlar gözlemleniyor. Aile yapısı gereği Türkiye’de pandemiye bağlı boşanma sayıları daha az olurken, dünya genelinde ise bu anlamda ciddi sıkıntılar görülüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM