Saç Beyazlamasını Geciktiren 7 Yöntem

Saç Beyazlamasını Geciktiren 7 Yöntem

Evde bulunan malzemelerle hazırlayabileceğiniz kürler hem beyaz saç oluşmasını engelleyebilir hem de saçınızda var olan beyazları kapatabilirsiniz.

Bakır içeren besinlerden hazırlayabileceğiniz kürler gri saçların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Saç ürünlerinin büyük çoğunluğunun kimyasal maddeler içermesi insanları doğal yöntemlere yöneltmiştir. Bunun için bazı doğal yöntemleri sizin için derledik.

1.      Yeşil Çay

Saç bakımı açısından antioksidanlar çok önemlidir. Yeşil çayın güçlü antioksidan içerdiği bilinmektedir. Yeşil çay tüketmek saçınızı kirlilikten, güneş ışığından ve radikallerden korur. Aynı zamanda yeşil çay özlerini şampuanınıza ekleyerek ya da saç yağı olarak kullanabilirsiniz.  Bu yöntem aynı zamanda saçlarınızı güçlendirerek beyaz oluşumunu geciktirir.

2.      Siyah Çay

Siyah çayı şampuan sonrası durulama olarak ya da saç kremine ekleyerek kullanabilirsiniz. Zamanla çaydaki etkin maddeler saçınıza nüfuz ederek gri saçlarınızı koyulaştırır. Bu yöntem için evde yaptığınız gibi çayı demleyin ve soğuduktan sonra istediğiniz gibi kullanın. Zamanla etkisini göreceksiniz.

3.      Tatlı Badem Yağı

Badem içerdiği E ve A vitamini sayesinde saçlarınızın genç ve güçlü görünmesini sağlar. Duştan sonra az miktarda saçınıza masaj yaparak uygulayın. Bu yöntem saçlarınızın hasar görmesini aynı zamanda da grileşmesini engeller.

4.      Besin Takviyesi

Yapılan bir araştırmada göre erken beyazlama sorunu olan kişilerde B2, B7, B9 ve D3 vitaminlerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bu vitamin eksikliklerini tamamlamanız saçınız için olumlu olacaktır. Bu yüzden besin takviyesi almanızda fayda vardır.

5.      Bitter Çikolata

Bakır içeren besinlerin saçların beyazlamasını geciktirdiğini önceden söylemiştik. Bakır melanin pigmenti içermesiyle bilinir. Melanin saçlara, gözlere ve cilde rengini veren pigmenttir.  Melanin bakıra dayanır, vücutta bakır eksikliği de saçların erken beyazlamasına neden olur. Bitter çikolata güçlü bakır elementi içermektedir.  Arada sırada bitter çikolata tüketmelisiniz.

6.      Köri Yaprakları

Köri yaprakları güçlü antioksidan, demir ve faydalı vitamin ve mineraller içerir. Yapılan araştırmalar demir eksikliğinin erken beyazlamaya yol açtığını göstermiştir. Bu nedenle köri yaprakları demir eksikliğini giderilmesini ve buna ilaveten erken beyazlama sürecini de etkileyecektir.

Öncelikle köri yapraklarını kaynatıp mutfak robotundan geçirin. İçine bir miktar Hindistan cevizi yağı ekleyerek saç maskesi olarak kullanabilirsiniz. Ayda bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

7.      Katalaz Yönünden Zengin Besinler Tüketin

Havuç, kırmızıbiber, mantar ve tatlı patates erken grileşmeyi engelleyen gıdalardan birkaçıdır. Bunun nedeni katalaz adı verilen saç pigmentinizi koruyan bir enzimdir. Bu yiyecekleri düzenli tüketmek saçınızın geç beyazlamasını sağlayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM