Saç İçin Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Saç İçin Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Doğal bir antibiyotik olma özelliğine sahip olan sarımsağın genel sağlık ve saç sağlığı üzerindeki etkileri, çok uzun zaman önce kanıtlanmış bir gerçektir. Saç problemleri yaşayarak sarımsağın etkilerinden faydalanmak isteyenlerin sorduğu saç için sarımsak nasıl kullanılır? Sorusuna detaylı cevapları sizler için hazırladık.

Sarımsağın saç sağlığını korumaya yönelik etkileri nedeniyle, birçok kozmetik firmasının saç bakım ürünlerinin içeriğinde sarımsak özlerine yer verdiklerini görebiliriz. Doğru kullanıldığında saçların canlanmasına fayda ettiği gibi, saç dökülmesi ve kırılmalarını da azaltıcı etkilerinin olduğu biliniyor.

Sarımsak Saç Çıkarır mı?

Sarımsak saç çıkarır mı? Sorusu, saç dökülmelerine çözüm arayan herkesçe sorulan ilk sorulardan biridir. Zira sarımsağın saçların sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterdiği neredeyse yüzyıllar önce kanıtlanmıştır.

Bu sorunun cevabı biraz göreceli olsa da kalıtsal saç dökülmeleri dışında sarımsağın önemli ölçüde saçların yeniden çıkmasını sağlayan etkilerinin olduğu görülmüştür. Bu nedenle birçok saç bakım ürünü içerisinde, sarımsak kullanılmaktadır. Düzenli ve doğru bir şekilde uygulanması halinde kalıtsal problemler hariç, saçlarınızın belirli oranda yeniden çıktığını görebilirsiniz.

Diğer yandan sarımsağın saçkıran gibi saç sorunlarına karşıda etkili olduğu görülmüştür. Aşağıda yer alan tarifi düzenli uygulamanız halinde saç kırılmaları, dökülmeler ve saçların hacim kazanması gibi konularda faydaları olabilmektedir.

Sarımsağın Saça Faydaları Neler?

Doğal antibiyotik olarak nitelendirilen sarımsağın saça faydaları genel olarak şunlardır;

Saç Dökülmelerini Önlemeye Yardımcıdır

Düzenli olarak sarımsak özlü kürler uyguladığınızda, sarımsağın saçlarınızı daha kuvvetli hale getirerek dökülmeleri önlemeye yardımcı olduğunu hissedebilirsiniz. İçeriğinde bulunan antioksidan bileşenler saç derisinin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu gibi, vitamin ve mineraller sayesinde saç dökülmelerinin önlenmesinde de faydalıdır.

Özellikle magnezyum, kalsiyum ve potasyum bakımından zengin olan sarımsak, C vitamini bakımından da zengindir. Tüm bu besleyici özellikleri, yaklaşık 100 gramlık sarımsağın saçlara harika faydalarının olmasını sağlamaktadır.

Daha Canlı ve Sağlıklı Görünüm Kazandırır

İçeriğindeki besleyici özellikler, saçların canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Vitamin ve mineral içerikleri ile son derece besleyici olması, sarımsağın sağlığımız üzerinde önemli etkiler göstermesine yardımcı olur. Saçları kökten uca beslediği gibi saç derisinin de sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

Dökülen Saçların Yeniden Çıkmasına Yardımcıdır

Saç dökülmeleri günümüzde kadın erkek herkesin muzdarip olduğu sorunlardan biridir. Sarımsağın mucizevi etkisi, kalıtsal saç dökülmeleri dışında tüm dökülme tiplerinde de kendisini gösteriyor.

Sarımsak ile hazırlanan doğal kürler düzenli kullanıldığında, dökülen saçların kısmen de olsa yeniden çıkmasını sağlıyor. Bu özelliği nedeniyle sarımsak, saç bakımında en fazla tercih edilen besinlerin başında gelmektedir.

Saçların Hızlı Uzamasına Yardımcıdır

Saçların hızlı uzamasına etki etmesi, sarımsağın saçlara faydaları arasında yer alıyor. Antimikrobik özellikleri bulunması nedeniyle saçların uzamasını yavaşlatan etkileri ortadan kaldırması, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır.

Saç İçin Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Saçlar için sarımsak maskesi hazırlamak oldukça kolaydır ve bunu evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • 5 diş sarımsak
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı lavanta yağı (sarımsağın kokusunu bastırmak için)

Hazırlanışı;

 • Sarımsakları havan yardımıyla iyice ezin.
 • Ezilerek suyu çıkarılan sarımsağa zeytinyağını ekleyerek iyice karıştırın.
 • Son olarak lavanta yağını da kokuyu önlemek için ekleyip karıştırın.
 • Karışımı saçlarınıza dipten uca saç derisi de dâhil olmak üzere, masaj yaparak sürün.
 • Saçlarınızı bone ile kapattıktan sonra 1 saat bekleyerek temizleyin ve işlemi tamamlayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM