Sıkı Diyetler Saç Dökülmesine Neden Olabilir

Sıkı Diyetler Saç Dökülmesine Neden Olabilir

Sağlıklı ve formda kalmak için sağlıklı beslenme koşullarına dikkat edilerek yapılan diyetler genel olarak faydalıdır. Ancak hızlı kilo vermek için yapılan sıkı diyetler, saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Uzmanlar sağlıklı saçlar için kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Birçok faktör saç dökülmesinin sebepleri arasında gösterilirken, diyet faktörü üzerine son yıllarda birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmaların önemli kısmı düzenli olarak diyet yapan kişilere üzücü haberler veriyor.

DİYETLERDE YETERİ KADAR VİTAMİN ALINAMAYABİLİR

Sağlıklı saçlar için şüphesiz en önemli faktör yeteri kadar vitamin alımı oluyor. Ancak yapılan sıkı diyetlerle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral alımı her zaman mümkün olmuyor. Bunun bir sonucu olarak ise, saçlarda dökülme riski daha fazla artıyor.

GÜNLÜK 150 TELE KADAR NORMAL KABUL EDİLEBİLİR

Saç dökülmelerinde mevsimsel ve dış etkenlere bağlı olarak günlük 50 ila 150 tel arasında saç dökülmesi uzmanlara göre normal kabul ediliyor. Ancak özellikle 150 telden daha fazlasının dökülmesinin altında, özellikle düzensiz beslenme koşullarının aranması gerekiyor.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ KİŞİYE ÖZEL OLMALI

Dermatologlar saç dökülmesi tedavisinin hem kişiye özel hem de dökülmenin tipine özel olması gerektiğini söylüyor. Buna göre genel geçer bir tedavi yöntemi yerine, tedavi sürecinin hastaya ve saç dökülme tipine özel olarak planlanması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM