Stresin Hamilelik Üzerindeki Etkileri

Stresin Hamilelik Üzerindeki Etkileri

Birçok sağlık sorununun temelinde yer alan stres, hamilelik üzerinde daha ciddi olumsuz etkilere sahiptir. Stresli kadınlarda sadece duygusal şok değil, aynı zamanda üreme sağlığı da tehlike altında oluyor.

Uzun süren stres, hormonal dengesizliğe sebep olarak kadınlarda üreme sistemini ciddi anlamda etkilemektedir.

Hamile kalamıyorsanız sebebi stres olabilir

Her kadın hamilelik dönemi yaşayarak sağlıklı bir şekilde çocuğunu kucağına almak isteyebilir. Ancak birçok denemeye rağmen bazı kadınlarda gebelik süreci mümkün olmamaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri, kişinin yaşamış olduğu strestir.

Sağlıklı beslenme ve yaşam koşullarını rutin haline getirmiş olsanız bile, stresi yenmeden bunu başarmanız mümkün olmayabilir. Psikolojik olarak büyük bir rahatlık içerisinde olmanız, hamile kalmanızı olumlu yönde tetikleyecek bir gerçektir.

Amerika ve Almanya’da yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre, yoğun stres yaşayan kadınlarda gebelik görülmeme ihtimali oldukça yüksek olarak ortaya çıkmıştır.

Kadın üreme sistemini çok etkileyebilir

Yaşanan şiddetli stres sadece hamilelik için değil, üreme sistemi üzerinde de genel anlamda tehlike arz etmektedir. Bu nedenle uzmanlar denemelerine rağmen hamile kalamayan kadınlara, stressiz ve doğal ortamlarda bulunmalarını tavsiye ediyorlar.

Strese başa çıkarak gebelik şansınızı artırmak için, özellikle kalabalık ve sizi strese sokan ortamlardan biraz daha uzak durmanız gerekir. Yapılan tüm test ve incelemeler sonucunda herhangi bir sorun bulunamıyorsa, bebek sahibi olmanızı engelleyen asıl sorun yoğun stres olabilir.

Tüp bebek uygulamasında da etkili

Diğer yandan uzmanlar stresin sadece doğal gebelik süreci için değil, aynı zamanda tüp bebek tedavisinde de ciddi etkilerinin olduğunu söylüyorlar. Embriyoların oluşumu ve döllenmesi sürecinde düşen yumurta kalitesi, strese bağlı olabilir. Bu nedenle gerek doğal gebelik süreci ve gerekse tüp bebek tedavi süreci için, stresten mutlaka uzak durmanız tavsiye ediliyor.

Yumurtalık rezervinin azalması nedeniyle kadınların doğal döngüsünde gebelik şansının azalması, stres ile doğrudan bağlantılı görülüyor. Özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınların yoğun stres yaşamasının, hamileliğe engel en önemli faktörlerden biri olduğu bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM