Tırnak Yeme Sorunundan Vazgeçmeniz İçin 6 Sebep

Tırnak Yeme Sorunundan Vazgeçmeniz İçin 6 Sebep

Tırnak yeme problemi genellikle farklı nedenlerle yapılan basit bir sorun gibi görülürken, aslında bu sorunun önemli etkileri de olabiliyor. Siz de tırnak yeme alışkanlığına sahip biriyseniz, bundan vazgeçmeniz için bazı sebepler bulunuyor.

İnsanlar genellikle endişeli ve stresli olduklarında tırnak yeme alışkanlıklarına sahip olabilirler. Ancak uzmanlar, bu alışkanlığın görüldüğü kadar masum olmadığı konusunda uyarılarda bulunuyorlar.  Bu konuda yapılan araştırmalar, dünya genelinde insanların yüzde 29’undan fazlasının, zamanla tırnak yeme alışkanlığına sahip olduklarını gösteriyor. Bu alışkanlık, ağız ve diş sağlığından genel vücut sağlığına kadar bazı zararlar içerebiliyor.

İşte Tırnak Yeme Alışkanlığınızı Sonlandıracak 6 Sebep

Uzmanlar, tırnak yeme alışkanlığının neden olabileceği sorunları şu şekilde sıralıyorlar;

Kronik Baş Ağrısını Tetikleyebilir

Tırnak yeme alışkanlığı ile birlikte ortaya çıkacak çeşitli semptomlar, kronik baş ağrısını tetikleyebilir. Bruksizm sorununun ortaya çıkmasıyla başlayabilecek yüz kısmındaki gerginlik ve ağrılar, kronik baş ağrısının görülme nedenleri arasında gösteriliyor.

Siğillere Neden Olabilir

Tırnak yeme alışkanlığı ile beraber tırnak kenarlarında boşlukların oluşması, virüslerin bu kısımlara yerleşmesine sebep olabilir. Sonraki süreçlerde ise yeniden tırnak yenilmeye başlandığında, bu virüslerin ağız ve ağız çevresine bulaşma ihtimali hem hastalıklara hem siğillere neden olabilir.

Hastalıklara Davetiye Çıkarır

Tırnakların sıklıkla ıslak kalması ve kenarlarının buna bağlı olarak açılmasıyla dolan mikroplar, ağız yoluyla içeriği girme ve vücuda yayılma riski taşır. Bu riskin gerçekleşmesi durumunda, çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizde doğal olarak artacaktır.

İshal Problemine Neden Olabilir

Yine zararlı bakterilerin ağız yoluyla bağırsaklara ulaşması, sindirim sistemi problemlerine neden olur. Bunun sonucunda ise, ishal gibi farklı birçok sindirim sistemi problemlerinin ortaya çıkma riski artacaktır.

Ağız Kokusuna Sebep Olur

Ellerinizi ne kadar yıkarsanız yıkayın, tam manası ile kir ve mikroplardan arındırmak çok zordur. Tırnak yenmesi veya tırnakların emilmesi durumunda ağza bulaşan ve diş etleri arasında kalan bakteriler, zaman içerisinde ciddi ağız kokularına neden olabilir. Dişlerin fırçalanması ile yok edilemeyecek kadar küçük olan bakteriler, aynı zamanda ağız içi yaralarına da davetiye çıkarır.

Diş ve Diş Etleri İçin Zararlıdır

Son olarak sert tırnakları dişinizle koparmak ve bunu sık tekrar etmek, dişlere zarar verebilir. Aynı şekilde bakterilerin de diş etleri üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM